Küreselleşme çerçevesinde Türkiye'de fırsat eşitsizliği ile gelir eşitsizliği üzerine bir çalışma
A study on opportunity inequality and income inequality in Turkey within the framework of globalization
- Tez No: 735433
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Küreselleşme sürecinin getirmiş olduğu fırsat ve gelir eşitsizliği ülkelerin azaltmak amacıyla üzerinde politikalar uyguladığı unsurlar olarak önümüze çıkmaktadır. Küreselleşme sürecini etkileyen nedenlere ayrıca fırsat ve gelir eşitsizliğinin oluşmasında rol oynayan etmenlere ekonomik, politik ve sosyal açıdan bakılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde küreselleşme sürecinin tüm dünyada fırsat ve gelir eşitsizliği üzerinde etkili olması ve eşitsizlik seviyelerinin hangi düzeyde olduğunun tespit edilmesi amacıyla uluslararası alanda yayımlanan göstergeler, endeksler ve makaleler çerçevesinde mevcut durum değerlendirilmeye çalışılmıştır. Çalışmada, PEST analizi yöntemi ile nitel araştırma tekniği yöntemi kullanılmıştır. Politik faktörler içerisinde eğitim, iş gücü piyasaları, sosyal güvenlik ve sağlık başta olmak üzere bu alanlarda yapılan harcamalar ele alınmıştır. Ekonomik faktörler içerisinde dış ticaret, enflasyon, reel efektif döviz kuru başta olmak üzere makroekonomik göstergelerin istikrarlı bir görünüm sergilemesinin önemli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sosyal faktörler içerisinde eğitim, iş gücü piyasaları ve kadınların eğitim ve iş gücü piyasalarında karşılaşmış olduğu güçlükler ele alınmıştır. Teknolojik faktörler içerisinde ise Ar-Ge harcamaları, Ar-Ge alanında çalışan sayısı, yerleşiklerin yapmış oldukları patent başvuruları ve teknolojik alanda yaşanan güncel gelişmeler değerlendirilmeye çalışılmıştır. Çalışmada, Küreselleşme sürecinin beraberinde getirdiği, fırsat ve gelir eşitsizliğinin üzerinde etkili olan faktörlerin tespit edilerek uygulanacak politikalara yol gösterici olmayı hedeflemektedir. Bu yönüyle çalışma, küreselleşme sürecinde fırsat ve gelir eşitsizliğine yönelik olarak PEST faktörlerinin belirlenmesinde literatürdeki ilk çalışma olması özelliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The opportunity and income inequality brought about by the globalization process come before us as elements that countries implement policies on in order to reduce. In addition to the reasons affecting the globalization process, the factors that play a role in the formation of opportunity and income inequality have been tried to be looked at from an economic, political and social point of view. In the second part of the study, the process of globalization and income inequality and inequality of opportunity in the world to have an impact on the level of published internationally in order is found to be at the level of indicators, indices, and it is tried to evaluate the current situation within the framework of the articles. In the study, the qualitative research technique method was used with the PEST analysis method. Among the political factors, expenditures in these areas, especially in education, labor markets, social security and health, were discussed. It has been concluded that it is important that macroeconomic indicators, especially foreign trade, inflation, and the real effective exchange rate, exhibit a stable outlook among economic factors. Among the social factors, education, labor markets and the difficulties faced by women in the education and labor markets were discussed. Among the technological factors, R & D expenditures, the number of employees in the field of R & D, patent applications filed by residents and current developments in the technological field were tried to be evaluated. In this study, it aims to guide the policies to be implemented by identifying the factors that affect opportunity and income inequality brought about by the globalization process. In this respect, the study has the feature of being the first study in the literature to determine the PEST factors for opportunity and income inequality in the globalization process.