Lider-üye etkileşiminin yenilikçi iş davranışına etkisi: Kariyer tatmininin aracı sektör deneyiminin düzenleyici rolü üzerine bir araştırma
The effect of leader-member exchange on innovative work behavior: A research on mediator role of career satisfaction and moderator role of sector experience
- Tez No: 735432
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇİÇEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Düzenleyici-aracı modelin test edildiği bu araştırmada, lider-üye etkileşiminin (LÜE) kariyer tatmini aracılığıyla yenilikçi iş davranışı (YİD) üzerindeki dolaylı etkisinin çalışanların sektör deneyimine bağlı olacağını varsayan modelin test edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, Denizli ilinin organize sanayi bölgesinde faaliyet gösteren tekstil işletmelerinde çalışan 302 kişi üzerinde alan araştırması gerçekleştirilmiştir. Alan araştırması sırasında kolayda ve kartopu örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Ayrıca, sosyal izolasyon ve sosyal mesafe kuralları gereği üçüncü kişilerle yakın temastan kaçınılmış, soru cevap şeklinde yüz yüze anket yöntemi uygulanmıştır. Uygulanan anketlerde, bu araştırma kapsamında geliştirilen iki soruya yanıt aramıştır. Bunlar; (1) Tekstil çalışanlarının sahip olduğu LÜE'nin YİD üzerindeki etkisinde kariyer tatmininin aracı rolü var mıdır? (2) Tekstil çalışanlarının sahip olduğu sektör deneyimleri, LÜE'nin kariyer tatmini aracılığıyla YİD üzerindeki etkisini nasıl düzenlemektedir? Araştırma sonucunda ilk olarak, LÜE'nin kariyer tatmini aracılığıyla YİD üzerindeki dolaylı etkisinin anlamlı olduğu bulgulanmıştır. Diğer bir deyişle, çalışanların liderleri ile olan etkileşiminin kariyer tatmini aracılığıyla YİD'nı artırdığı tespit edilmiştir. Elde edilen bu sonuç, çalışanın lideri ile olan olumlu etkileşimi arttıkça, kariyer tatmininin de artacağını ve dolaylı olarak YİD sergileyeceğini ifade etmektedir. Araştırma sonucunda elde edilen bir diğer önemli sonuç ise, LÜE'nin kariyer tatmini aracılığıyla YİD üzerindeki etkisinde sektör deneyiminin düzenleyici rol oynamasıdır. Bu sonuç, yüksek sektör deneyimine sahip çalışanların düşük olanlara kıyasla kariyerlerinden daha az tatmin olduğunu göstermektedir. Ayrıca bu sonuç LÜE'nin kariyer tatmini aracılığıyla YİD üzerindeki olumlu etkisinin yüksek sektör deneyimine sahip çalışanlarda daha düşük olduğuna işaret etmektedir. Elde edilen söz konusu bulgular doğrutusuda araştırmanın amacına ulaştığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study in which the moderator-mediator model was tested, It is aimed to test the model that assumes that the indirect effect of leader-member exchange (LMX) on innovative work behavior (IWB) through career satisfaction will depend on the industry experience of the employees. For this purpose, a field study was conducted on 302 people working in textile enterprises operating in the organized industrial zone of Denizli province. During the field research, convenience and snowball sampling methods were preferred. In addition, close contact with third parties was avoided due to social isolation and social distance rules, and a face-to-face survey method was applied in the form of question and answer. The applied questionnaires sought answers to two research questions developed within the scope of this research. These; (1) Does career satisfaction have a mediating role in the effect of LMX on IWB? (2) How does industry experience of textile employees regulate the indirect effect of LMX on IWB through career satisfaction? As a result of the research, firstly, it was found that the indirect effect of LMX on IWB through career satisfaction was significant. This result shows that as the positive interaction with the leader of the employee increases, career satisfaction will increase and indirectly IWB will be exhibited. Another important result obtained as a result of the research is that industry experience plays a moderating role in the impact of LMX on IWB through career satisfaction. This result shows that employees with high industry experience are less satisfied with their careers compared to those with low industry experience. In addition, this result indicates that the positive effect of LMX on IWB through career satisfaction is lower for employees with high industry experience.