Acil servise başvuran gastrointestinal sistem kanamalı hastalarda risk skorlamalarının karşılaştırılması ve hasta prognozunun değerlendirilmesi
Comparison of risk scorings and evaluation of patient prognosis in patients with gastrointestinal system bleeding at the emergency department
- Tez No: 735462
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDA ÖZKAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ AFŞİN İPEKÇİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Acil servise gastrointestinal sistem kanaması ile başvuran hastalarda risk skorlamalarının değerlendirilip karşılaştırılması Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 01/01/2019-31/12/2021 tarihleri arasında acil servise başvuran ve üst GİS kanaması tanısıyla tetkik edilen, dışlama kriterleri uyan, acil gastroskopisi ve yatışı yapılmış olan hastaların dosyaları incelenerek retrospektif olarak yapıldı. Hastaların hastane içi mortalite, taburculuk sonrası 1 aylık mortaliteleri kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hasta sayısı 119'du. Olguların %63,9'u erkekti ve yaş ortalaması 63,5 yıl idi. Hastaların %63,87'sinde melena izlendi. Olguların %59,66'sında antikoagülan ve antiagregan ilaç kullanım öyküsü bulunmuyordu ve ilaç kullanılmasıyla mortalite arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Olguların endoskopi sonuçlarında tanı olarak en sık %42,02 gastroduodenal ülsere rastlandı. Çalışmamızda mortalite oranı %11,76 idi. Ek hastalıklardan malignitelerin mortaliteyi anlamlı oranda etkilediği görüldü. Ölen hastaların risk skor puanları yaşayan hastalara göre anlamlı yüksek tespit edildi. Sonuç: Acil serviste üst GİS kanaması olan hastalarda risk skorlamalarının kullanılması erken taburculuk kararı ve kötü sonlanım tahmini açısından acil hekimlerine yol gösterecektir. Çalışmamızda yer verdiğimiz yeni risk skorlama sistemlerinden MAP(ASH) hesaplanmasının kolay olması ve diğer skorlamalarla benzer sonuçlar vermesi, daha kapsamlı çalışmalar sonrasında bu skorun acil servislerde sıkça kullanılabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Comparison of risk scores in patients admitted to the emergency department with gastrointestinal bleeding Material and Method: This study was carried out retrospectively by examining the files of patients who applied to the emergency department between 01/01/2019-31/12/2021 and were examined with the diagnosis of upper GI bleeding, had no exclusion criteria, had emergency gastroscopy, and were hospitalized. In-hospital mortality and 1-month post-discharge mortality of the patients were recorded. Results: The number of patients included in the study were 119. 63.9% of the cases were male and the mean age was 63.5 years. Melena was observed in 63.87% of the patients. There was no history of anticoagulant and antiaggregant drugs use in 59.66% of the cases, and no significant correlation was found between drugs use and mortality. In the endoscopy results of the cases, gastroduodenal ulcer was the most common 42.02% diagnosis. The mortality rate in our study was 11.76%. Among the additional diseases, malignancies were found to affect mortality significantly. The risk score scores of patients who died were found to be significantly higher than those who survived. Conclusion: The use of risk scoring in patients with upper GI bleeding in the emergency department will guide physicians in terms of early discharge decision and mortality prediction. The fact that MAP(ASH), one of the new risk scoring systems we included in our study, is easy to calculate and gives similar results with other scoring systems, suggests that this score can be used frequently in emergency services after more extensive studies.