Munzur Üniversitesi öğrencilerinin egzersiz bağımlılığının incelenmesi
Examination of exercise addiction of Munzur University students
- Tez No: 735461
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜREYYA YONCA SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Egzersiz bağımlılığı diğer bağımlılık çeşitlerinde görüldüğü gibi kişinin bedensel ve ruhsal sağlığı üzerinde negatif sağlık durumlarına neden olabilmektedir. Başta Munzur üniversitesinden okuyan öğrenciler olmak üzere ülkemizde öğrenim gören ve öğrenime devam etmeyen gençlerin egzersiz bağımlılık seviyelerinin öğrenilmesi, egzersiz bağımlılığının olumsuz yol açtığı durumların önüne geçilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması konusunda bilinç oluşturması yönünden yararlı olacağı düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, Munzur üniversitesi öğrencilerinin egzersiz bağımlılığı seviyelerini çeşitli dinamikler açısından incelemektir. Çalışmanın evrenini Munzur üniversitesinde ön lisans ve lisans olarak eğitimini sürdüren 5727 öğrenci, örneklemi ise gönüllü olarak çalışmaya katılan 328 öğrenci (180 kadın ve 148 erkek) oluşturmaktadır. Veri elde etme yöntemi olarak; gönüllü katılımcıların kişisel bilgilerinin sorulduğu anket formla birlikte bir de Hausenblas ve Symons Downs (2002) tarafından geliştirilen "Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği-21'' kullanılmıştır. Anketin Türkçeye uyarlanma, güvenirlik ve geçerlilik çalışması Yeltepe ve İkizler (2007) tarafından yapılmıştır. Verilerin incelenmesinde SPSS-25 paket programı kullanılmıştır. Araştırmada Öğrenciler için yaş, boy ve kilo, kadın-erkek farklılaşmasına göre egzersiz bağımlılığı arasında anlamlı bir fark çıkmamıştır(p>0.05).
Özet (Çeviri)
Exercise addiction, as seen in other types of addiction, can cause negative health conditions on the physical and mental health of the person. It is thought that it will be useful to learn the exercise addiction levels of the young people who study in our country and who do not continue their education, especially the students studying at Munzur University, to prevent the situations caused by exercise addiction and to raise awareness about taking the necessary precautions. The aim of this study is to examine the exercise addiction levels of Munzur University students in terms of various dynamics. The population of the study consists of 5727 students who continue their associate and undergraduate education at Munzur University, and the sample is 328 students (180 females and 148 males) who voluntarily participated in the study. As a method of obtaining data; The“Exercise Addiction Scale-21”developed by Hausenblas and Symons Downs (2002) was used together with the questionnaire form in which the personal information of the volunteer participants was asked. The Turkish adaptation, reliability and validity study of the questionnaire was carried out by Yeltepe and İkizler (2007). SPSS-25 package program was used to analyze the data. In the study, there was no significant difference between exercise addiction for students according to age, height and weight, and male-female differentiation (p>0.05).