Tipografik pul tasarımlarının incelenmesi ve Cumhuriyetin 100. yılı tipografik pul tasarımı
Review of typographic stamp designs and the 100th year of the Republic typographic stamp design
- Tez No: 735486
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF TARLAKAZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Grafik tasarımın en etkileyici unsuru olan tipografi, görsel iletişim çalışmalarının birçoğunda tasarımcı için önemli bir ilham kaynağı olmuştur. İlk olarak Johannes Gutenberg tarafından metal harfleri tanımlarken kullanılan tipografi, kattığı derinlik ile yazıya sanatsal bir anlam yükler. Geçmişten günümüze artan bir ivmeyle bir çok alanda kullanılan tipografinin posta pullarında da uygulamaları görülmektedir. Grafik tasarım ürünlerinden biri olan pul tasarımlarında tipografi önemli bir unsurdur. Tipografik pul tasarımlarda anlaşılırlık ve açıklık temel ilke olup, hedef kitleye mesajın, bilginin yazıyla görselleştirilerek iletilmesi egemendir. Araştırma konusu ile ilgili literatür taraması yapılmış ve tipografik posta pullarının incelenmediği görülmüştür. Veriler elde edildikten sonra pul tasarımının tarihi, teknik ilkeleri, tipografik pullar ve tipografik pul tasarımında tasarıma yön veren öğelerin nitel analizleri yapılarak çalışmaya aktarılmıştır. 2023 yılında 100. Yılı kutlanılacak olan cumhuriyet, bu tezin uygulama aşamasında ele alınmıştır. Tipografik olarak tasarlanan pullarda cumhuriyetin kazandırdığı özgürlük, bağımsızlık, bayrak, ilkeler, güç ve barış görsel olarak sembolize edilmiştir. Kültürler arası iletişimi sağlayan pul tasarlanırken tasarım ilkeleri titizlikle dikkate alınmıştır. Sözel mesajlar tipografik elemanlar kullanılarak izleyiciye ulaştırılmıştır. Tasarımlarda harf, rakam, kelime, noktalama işaretleri ve metinler; renk, büyüklük, illüstrasyon, yazı karakterleri, denge, kontrast etki, bütünlük ve hiyerarşi dikkate alınarak bir araya getirilmiştir. Bu tez çalışmasında, posta pullarının tipografik açıdan değerlendirilmesi amaçlanmış olup, özellikle tipografik pul tasarımı yapacak olan çalışmalara aydınlatıcı bir katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Typography, the most impressive factor of graphic design, has been an important source of inspiration for the designer in many visual communication works. Typography, which was first used by Johannes Gutenberg to define metal letters, adds an artistic meaning to the writing with the depth it adds. With an increasing momentum from past to present, typography, which is used in many field, is also seen in postage stamps. In the literature review, it was seen that typographic postage stamps were not analyzed. Typography is the most important element in stamp designs, which is one of the graphic design products. In typographic stamp designs, intelligibility and clarity are the basic principles and it is dominant to convey the message and information to the target audience by visualizing information in writing. A literature review was conducted on the research subject and it was seen that typographic postage stamps were not examined. After the data were obtained, the history of stamp design, technical principles, typographic stamps and qualitative analyses of the elements guiding the design in typographic stamp design were carried out and transferred to the study. The republic, which 100th anniversary will be celebrated in 2023, has been discussed in the implementation phase of this thesis. The freedom, independence, flag, principles, power and peace gained by the republic are visually symbolized on typographically designed stamps. The design principles have been meticulously taken into consideration when designing stamps that enable intercultural communication. Verbal messages were conveyed to the audience using typographic elements. In the designs, letters, numbers, words, punctuation marks and texts are brought together by considering color, size, illustration, typefaces, balance, contrast effect, integrity and hierarchy. In this thesis, it is aimed to evaluate typographic postage stamps from a typographic point of view and it is thought that it will make an enlightening contribution to the studies that will specifically design typographic stamps.