Konuşma sesi bozukluğu olan çocuklarda teleterapi uygulaması ile sunulan sesletim terapisinin etkililiğinin incelenmesi: fizibilite çalışması
Effectiveness of an articulation therapy program for the children with speech sound disorder via teletherapy: a feasibility study
- Tez No: 735498
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELÇİN TADIHAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çocuklar belirli bir yaşa gelip konuşma seslerini doğru üretemediğinde konuşma sesi bozukluğundan şüphelenilmektedir. Konuşma sesi bozukluğu konuşmanın anlaşılırlığını etkileyen bir bozukluk türüdür. Bu bozukluğa dil ve konuşma terapistleri tarafından birçok farklı yaklaşımla müdahale edilebilmektedir. Bu müdahaleler de yüz yüze veya tele-terapi ile gerçekleştirilebilmektedir. Bu çalışmanın amacı konuşma sesi bozuklukları müdahalesinde kullanılan geleneksel yaklaşımın etkililiğini tele-terapi aracılığı ile sınamaktır. Bu amaç doğrultusunda araştırma, tek denekli araştırma modellerinden katılımcılar arası çoklu başlama düzeyi modeli ile desenlenmiştir. Çalışma, yaşları 4-6 arasında değişen ve konuşma sesi bozukluğu olan dört çocuk ile gerçekleşmiştir. Çalışılacak hedef ses /ʃ/, hiçbir müdahalede bulunulmayıp kontrol için seçilen ses de /ɫ/ sesidir. Oturumlar haftada üç gün, 30'ar dakika gerçekleşmiştir. Geleneksel yaklaşımın etkililiği, belirlenen hedef ses için hazırlanan yoklama listelerindeki doğru üretim yüzdesi ile belirlenmiştir. Katılımcılar, hedef sese ilişkin yoklama listesinde ard arda üç oturum %100 başarı ölçütünü karşıladığında terapi sonlandırılmıştır. Çalışmanın sonucunda, tüm katılımcıların hedef ses için belirlenen ölçütü karşılayarak amaca ulaşıldığı görülmüştür. Katılımcılar, terapi bittikten sonra yapılan izleme oturumlarında da hedef sese ilişkin başarılarını sürdürmüşlerdir. İki katılımcı dışında hiçbir müdahalede bulunulmayan /ɫ/ sesinin yoklama oturumlarındaki doğru üretim yüzdesinde bir değişiklik görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Speech sound disorder is suspected when children reach a certain age and cannot produce speech sounds correctly. Speech sound disorder affects speech intelligibility. The speech and language therapist use many different intervention methods for speech sound disorders. These interventions can be applied face-to-face or via teletherapy. The aim of this study is to examine the effectiveness of the traditional approach in the intervention of speech sound disorders, through teletherapy. For this purpose, multiple baseline design across participants, one of the single-subject research models, was used. The study was managed with four children aged between 4 to 6 with speech sound disorders. The target sound to be studied is /ʃ/ and the sound selected for control without any intervention is the /ɫ/ sound. The sessions were three days a week and 30 minutes each. The effectiveness of the traditional approach was determined by the correct production percentage of the target sound in the lists prepared for the determined target sound. Therapy was terminated when participants met 100% success criteria for three consecutive sessions on the target voice probe list. The result of the study, it was seen that the goal was achieved by meeting the criteria for the target voice of all participants. The participants continued their success in the follow-up sessions held after the therapy ended. There was no change on sound /ɫ/ except for two participant.