Tokatlı Kânî'nin münşeâtı ve incelemesi
Tokatli Kani's münşeat and analysis
  1. Tez No: 735499
  2. Yazar: GÜLLÜ ARAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ FATİH ÜLKEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 546
Özet
Bu tez çalışması Tokatlı Kânî'nin Münşeâtının tenkitli metnini ve incelemesini içermektedir. İlk bölümde yazarın biyograsi ve münşeâtının tanıtımı yer almaktadır. İkinci bölümde münşeâtı oluşturan mektupların tasnifi yapılmış, mektuplar tür ve şekil açısından metinden örneklerle incelenmiştir. Üçüncü bölümde mektupların bölümleri ve dili örnek metinlerle ele alınmıştır. Son bölüm olan dördüncü bölümde ise nüsha tavsiflerine, tenkitli metnin kurulumuyla ilgili konulara yer verilmiş ve tenkitli metin sunulmuştur. Çalışma kişi adları ve yer adları olmak üzere iki dizin içermektedir. Anahtar Sözcükler Tokatlı Kânî, Tokatlı Kânî'nin Münşeâtı, Münşeât, Tenkitli Metin, İnceleme, El yazması
Özet (Çeviri)
This thesis study includes the critical text and analysis of Tokatli Kani's Münşeat. In the first part, Kani's biography and the introduction of his Münşeat are included. In the second part, the letters that make up the Münşeat are classified and the letters are examined in terms of type and form. In the third part, the parts and language of the letters are discussed. In the fourth chapter, the descriptions of the copies, the issues related to the establishment of the critical text are included and the critical text is presented. The study includes two directories person names and place names. Key words Tokatli Kânî, Tokatli Kani's Münşeât, Münşeât, Critical Text, Analysis, Manuscript