Economic diplomacy through free trade agreements (Moroccan case)
Serbest ticaret anlaşmaları ile ekonomik diplomasi (Fas örneği)
  1. Tez No: 735538
  2. Yazar: DOUAAE MARNI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET CEMAL ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ekonomik diplomasi, özellikle küresel ekonominin sert rekabetinin yankılarının hala duyulabildiği azgelişmiş ülkelerde, kapsamlı kalkınma politikasıyla daha yakından ilişkili hale geliyor. Gelişmekte olan bir ülke olarak sınıflandırılan Fas, serbest ticaret anlaşmaları imzalayarak dışa açılıp ekonomik diplomasisini güçlendirmeye çalışıyor ve bu da Fas ticaret dengesindeki yapısal açıklara ışık tutuyor. Bu çalışmanın amacı, Fas ekonomik diplomasisini daha iyi anlamak, tüm sınırlamalarını hatırlayarak katkısını analiz etmek, Fas ekonomik diplomasisinin performansını değerlendirmek, konuları daha iyi anlamak ve Fas ekonomik diplomasisinin pratiğine ve dünyadaki rolüne ışık tutmaktır. Fas Krallığı'nın küresel ekonomiye entegrasyonu.
Özet (Çeviri)
Economic diplomacy is becoming more closely related to comprehensive development policy, especially in underdeveloped nations where echoes of the harsh rivalry of the global economy can still be heard. Morocco, classified as a developing country, is working to strengthen its economic diplomacy by opening up to the outside through concluding free trade agreements, which in turn shed light on the structural deficit in the Moroccan trade balance. This study aims to better understand Moroccan economic diplomacy, analyze its contribution while remembering all its limitations, evaluate the performance of Moroccan economic diplomacy, better understand the issues, and shed light on the practice of Moroccan economic diplomacy and its role in the integration of the Kingdom of Morocco into the global economy.