Halikarnas Balıkçısı'nın eserlerinde tabiat
The nature in Halikarnas Balıkçısı books
- Tez No: 73556
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABİDE DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 344
Özet
ÖZET Tezimizde Halikarnas Balıkçısı'nın tabiata bakış açısını, eser lerinde bu konuya nasıl yer verdiğini, tabiatı ve denizi bütün bo yutlarıyla ele alarak, deniz teması çevresinde şekillenen ve eser lerde asıl tematik gücü elinde tutan tabiatın; işlevsel, simgesel ifadelerle eserlerde kazandığı anlamları ortaya koymaya çalıştık. Giriş ve Sonuç dışında incelememiz, Halikarnas Balıkçısı'nın hayatı, sanatı ve eserlerinin anlatıldığı Birinci Bölüm,“Halikarnas Balıkçısı'nın Roman ve Hikâyelerinin Ana Çizgileriyle Vaka'ları”başlıklı İkinci Bölüm,“Halikarnas Balıkçısı'nın Eserlerinde Tabiat”başlıklı Üçüncü Bölümden meydana gelmiştir. incelememizde yeni eleştiri ile tarihi eleştiri yöntemini kul landık, yazarla ilgili yazı ve dergileri, YÖK'teki tezleri taradık. Yazarın kendi eserlerini ise esas olarak aldık. Halikarnas Balıkçısı'nın tabiat karşısında duyduğu sevgi ve hayranlık, eserlerde tabiatı ve denizi asıl tema olarak karşımıza çıkarır. Eser kişileri ve kurgulanan olaylar, bu değişmez temayı an latmak için bir araç gibidir. Yazar, eser kişilerini tabiat ölçülerinde tarif eder;“kara insanı”,“deniz insanı”şeklinde yapılan bu tasnif, yazarın tutumunu belirleyen tipik bir örnektir. Eserlerinde Ege ve Akdeniz Bölgesi kıyı kasaba ve köylerini, burada yaşayan deniz insanlarını anlatan yazar, insanı ve olayları tabiatla bütünleştirerek anlatır. Anadolu coğrafyasını bütün ta rihsel geçmişiyle sahiplenen ve Klâsik Ege Uygarlığının gerçek te mellerinin Anadolu'da olduğuna işaret eden yazar, bu mekânı kültürel ve tarihi misyonundan gelen zenginliği ile eserlerine ak settirir. İnsanları birbirinden ayıran, siyasî, kültürel, ekonomik ve tarihi farklılıkları ortadan kaldıran Akdeniz coğrafyasını, evrensel bir kimlik olarak ele alır. Halikarnas Balıkçısı'nın hümanist dünya görüşü çerçevesinde şekillenen kavramlar, yaşamın ve güzelliğin kaynağı olarak gösterilen denizle birleşir.
Özet (Çeviri)
ii SUMMARY In our study, we examined Halikarnas Balıkçısı's point of view on nature, how he used this topic in his books and how nature obtained different meanings in his books by being the centre of all the themes. Apart from the introduction and the conclusion parts, our study mainly includes three different parts: 1. The life of Halikarnas Balıkçısı, his style and works. 2. The plot in Halikarnas Balıkçısı's novels and stories. 3. The nature in Halikarnas Balıkçısı's books. We used new criticism and historical criticism methods in our study. We have investigated some articles and magazines about the author and thesis in YÖK's Library. We used the author's works as base on a principle. Halikarnas Balıkçısı's love and admiration to nature makes it and the sea become the main theme in his books. He uses the characters in his books and the plot as a means to explain his ideas about nature. He describes his characters by using words taken from nature. It is typical for him to put people into two groups as“the people of the land”and“the people of the sea.”He mainly tells about the coastal towns and villages in the Aegean and Mediterranean Districts and the lives of the people living there and he unites the people and the plot with nature. Halikarnas Balıkçısı, who claims that the geography and the history of Anatolia significant for Turkish people and the basis of classical Aegean civilization is in Anatolia, reflects all these historical and cultural peculiarities in his works. He deals with the geography of the Mediterranean District as a whole which abolishes the political, cultural, historical and economic differences among people. His notions about a humanist world unites with the sea which represents the source of life and beauty.