Sağ serebral hemisferin bilişsel işlevlerine duyarlı nöropsikolojik testlerin faktör yapısının incelenmesi
Examining the factor structere of neuropsychological tests that sensitive to the cognitive functions of right cerebral hemisphere
  1. Tez No: 73555
  2. Yazar: MURAT KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİREL KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Bu araştırmanın üç temel amacı bulunmaktadır. Bu amaçlardan ilki, bir görsel- mekansal algılama testi olan Çizgilerin Yönünü Belirleme Testi (ÇYBT); görsel- mekansal algılama, görsel tarama, aceleci tepkilerin ketlenmesi ve tepki hızını ölçen İşaretleme Testi (İT) ile görsel-mekansal algılama, muhakeme ve genel yeteneği ölçen Raven Standart Progresif Matrisler Testi (RSPM)'nin aralarında oluşturduğu faktör yapışım incelemektir. Araştırmanın ikinci amacı, ÇYBT'nin test-tekrar test güvenirlik katsayım belirlemektir. Araştırmanın son amacı ise eğitim ve cinsiyet değişkenlerinin ÇYBT, İT ve RSPM puanları üzerindeki temel etkisini incelemektir. Bu amaçlar doğrultusunda çalışma, 20-34 yaş aralığında üç eğitim düzeyinden (5-8 yıl, 9-1 1 yıl ve 12 yıl üstü) 120 denek (60 kadın, 60 erkek) üzerinde yürütülmüştür. ÇYBT'nin güvenirlik çalışması ise 78 denek üzerinde yürütülmüştür. Testler arasındaki ortak faktör yapışım incelemede, elde edilen verilere Temel Bileşenler Analizi uygulanmış ve Varimaks Rotasyonu sonrasında özdeğeri 1.00'den büyük olan 7 faktör elde edilmiştir. Bu faktörlerin temelde görsel-mekansal algılamayı ölçen üç testden elde edilen puanlardaki değişmenin (toplam varyans) % 86'smı açıladığı görülmüştür. ÇYBT ve RSPM puanlarının yüklendiği faktör“Performans Zeka”faktörü olarak; İT puanlannın yüklendikleri faktörler ise İT'nin dört farklı uyarıcı bağlamının herbirine ilişkin“Görsel-Mekansal Tarama”faktörleri,“Tepki Hızı”faktörü ve“Ataklık”faktörü olarak betimlenmiştir. ÇYBT'nin test-tekrar test tekniğiyle hesaplanmış olan güvenirlik katsayısı.85 olarak elde edilmiştir. Bulunan güvenirlik katsayısı ÇYBT'nin Türk formunun ülkemiz bireylerinde görsel-mekansal algılama ve yönlenimi ölçmede güvenilir bir ölçme aracı olarak kullanılabileceğini ortaya koymuştur.in Eğitim ve cinsiyet değişkeninin ÇYBT ve RSPM puanlan üzerindeki etkisi anlamlı bulunmuştur. Benzer şekilde eğitim ve cinsiyet değişkenlerinin temel etkisi ÎT'nin bazı puanlarında anlamlı bulunmuştur. Elde edilen bulgular ilgili literatür bağlamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The present study has three main goals. The first is to examine the factor structures of three different tests vissuospatial perception tests, reflecting mainly the functions of the right cerebral hemisphere. These tests are consisted of Judgement of Line Orientation (LOT) assesing visuospatial perception and orientation; Cancellation Test (CT) assesing visuospatial perception, sustained attention, visual scanning, responce time and inhibition of rapid responce, and Raven's Standart Progressive Matrices (RSPM) assesing reasoning and general ability. The second aim of the study is to determine the reliability of Turkish form of LOT by the test-retest techinique. The final aim of the study is to determine main effects of education levels and sex variabilities on LOT, CT and RSPM scores. The study was conducted on 60 men and 60 women from the age range of 20-34 years and from three levels of education. The study of reliability of LOT was conducted on 78 subjects. A factor extraction method known as The Principal Component Analysis -with varimax rotation- was used to examine factor strucure among tests. The Principal Component Analysis yielded 7 factors with eiqenvalues greater than 1. These factors explained respectively total of 86 % of the variance of scores obtained from three tests. These factors was called“The Performance Intelligence”which got loading from LOT I and RSPM; the“Visuospatial Scanning”factors, connecting with the subtests of CT;“Responce Time”factor and“Impulsivity”factor. Pearson Product Moment Corelation Coefficent calculated for reliability of Turkish form of LOT were found to be significant, r=.85. The test-retest reliability coefficient of the Turkish form of the LOT shows that the test can be reliably used in Turkish samples in the assesment of visuospatial perception and orientation.A two-way ANOVA revealed that LOT and RSPM scores are significantly influenced by education levels and sex. However, a few of CT scores are significantly affected by education levels and sex. These findings were discussed in the light of related literature.