Halikarnas Balıkçısı'nın hikayesi ve romanlarında mitolojik unsurlar
Mythological objects in the stories and novels of Halikarnas Balıkçısı
- Tez No: 257905
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
?Halikarnas Balıkçısı'nın Hikâyesi ve Romanlarında Mitolojik Unsurlar? isimli tezimizde yazarın kurgusal eserlerinde geçen mitolojik unsurları ele aldık. Halikarnas Balıkçısı'nın mitolojiye olan ilgisine rağmen bu konuda daha önce bir incelemenin yapılmamış olduğunu tespit ettik.Çalışmamızın giriş bölümünde tezimizin konusu, amacı, çalışma sırasında karşılaşılan zorluklar ele alınmıştır. Tezimizin bölümleri anlatılmış, bu bölümlerin hangi metotlar kullanılarak hazırlandığı anlatılmıştır.Tezimizin birinci bölümü Halikarnas Balıkçısı'nın hayatının onu mitolojiye yönlendiren kısımlarını açıklayan ?Hayatı ve Eserleri? başlığını taşımaktadır. Yazarın çevresinin sanatsal yanı, aldığı eğitim ve sürgün olarak gittiği Bodrum kasabası yazarı mitolojiye yaklaştıran başlıca unsurlar olarak öne çıkmaktadır.İkinci bölümde mitin tanımı verilmiştir. Ayrıca mitoloji çeşitleri, mitin efsane, destan, masal gibi kavramlardan farkı, ritüel ile ilişkisi, özellikleri ve işlevlerine açıklık getirilmeye ve Halikarnas Balıkçısı'nın önderi olduğu Mavi Hümanizma düşüncesi ele alınarak yazarın mitolojiye bakış açısı verilmeye çalışılmıştır.Yazarın romanları ve hikâyeleri üçüncü bölümde incelenmiştir. Roman ve hikâyelerinde tespit edilen mitolojik unsurlar altı başlık altında ele alınmıştır. Bunların altında oluşturulan alt başlıklarda hem mitolojik yönden açıklamalar yapılmış, hem de yazarın ele aldığı mitolojik unsuru nasıl işlediği açıklanmaya çalışılmıştır.Yapılan bu çalışma sonucunda Halikarnas Balıkçısı'nın, eserlerinde kimi zaman dünyaya dair görüşlerini temellendirmek, kimi zaman da benzetmeler ve kişileştirmelerle anlatımını güçlendirmek amacıyla mitolojiyi kullandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our thesis which is the named ?Mythological Objects In The Stories and Novels of Halikarnas Balıkçısı? is an investigation regarding mythological objects stated in fictional works of Halikarnas Balıkçısı. Although interest of Halikarnas Balıkçısı in mythology is known, we found out that there is not any observation about this topic.The introduction of this study consists of the explanation of the topic of the thesis, the aim of the thesis, the difficulties faced during the period of investigation. The introduction also includes, the explanation about the chapters of the thesis, the method used during the preperation of this chapters.The first chapter, named ?Hayatı ve Eserleri?, includes the parts of Halikarnas Balıkçısı?s life that canalizes him to mythology. Also, the main points are the artistic side of his environment, his education, Bodrum that he went as an exile.The second chapter includes the definition of myth. Additionally, the sorts of mythology, the difference between myth and the concepts as legend, epic, fiction, the relation between myth and rituel, characteristics and functions of myth. And the chapter also includes the writer?s point of view to mythology with explaining the idea of ?Mavi Hümanizma?.The third chapter includes the examination of his stories and romans. The mythological objects determined in stories and romans are studied under six titles. The subtitles under these six titles includes both mythological explanations and the explanation of the way the writer use the mythological object.As a consequence, it is determined that Halikarnas Balıkçısı use mythology sometimes to reflect his perception, point of view and sometimes to make the meaning stronger with figure of speechs and personifications.