İkili dış ticaretin büyüme üzerindeki etkisi. Azerbaycan -Türkiye örneği
The effect of bilateral foreign trade on growth: Azerbaijan-Turkey case
- Tez No: 735584
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, Uluslararası İlişkiler, İşletme, International Trade, International Relations, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Dış ticaret faaliyetleri ülke ekonomileri için önemli bir gelir/gider kalemi olmanın yanında temel bir ekonomik faaliyet bileşeni, başat bir makroekonomik dinamiktir. Bu sebeple, dış ticaret hacmi de önemli bir makroekonomik değişken konumundadır. Nitekim dış ticaret hacmi ve dış ticarete ilişkin tüm diğer faaliyetler ülkelerin makroekonomik performanslarını ciddi ölçüde etkileme potansiyeline sahiptir. Bu çalışmada Azerbaycan ile Türkiye arasında gerçekleşen dış ticaret hacminin Azerbaycan'ın büyümesi üzerindeki olası etkilerinin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda ampirik metot olarak En Küçük Kareler zaman serisi regresyon yöntemi kullanılmıştır. Sonuç olarak, Türkiye ile Azerbaycan arasında gerçekleşen dış ticaretin Azerbaycan'ın ekonomik büyümesi üzerinde istatistiki olarak anlamlı ve pozitif bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra cari açığın, toplam işgücü düzeyinin, nüfus artış oranının ve reel faiz oranının da Azerbaycan'ın büyümesi üzerinde pozitif etki yarattığı bulgusuna ulaşılmış olup yabancı doğrudan yatırımlar ile Azerbaycan'ın büyümesi arasında ise istatistiki olarak anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Foreign trade activities are not only an important income/expenditure item for national economies, but also a basic economic activity component and a dominant macroeconomic dynamic. For this reason, foreign trade volume is also an important macroeconomic variable. As a matter of fact, foreign trade volume and all other activities related to foreign trade have the potential to seriously affect the macroeconomic performance of countries. In this study, it is aimed to analyze the possible effects of the foreign trade volume between Azerbaijan and Turkey on the growth of Azerbaijan. For this purpose, Least Squares time series regression method was used as the empirical method. As a result, it has been determined that the foreign trade between Turkey and Azerbaijan has a statistically significant and positive effect on the economic growth of Azerbaijan. In addition, it was found that the current account deficit, total workforce level, population growth rate and real interest rate had a positive effect on the growth of Azerbaijan, and a statistically significant relationship could not be determined between foreign direct investments and the growth of Azerbaijan.