Cahit Irgat ve eserleri üzerine bir inceleme
A study on Cahit Irgat's life and his works
- Tez No: 735594
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL DEMİRYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 318
Özet
Cahit Saffet Irgat ve eserleri üzerine olan çalışmamız giriş kısmından ve 3 bölümden oluşacaktır. Birinci bölümde Cahit Irgat'ın biyografisi hakkında genel bilgilere yer verilecektir. Edibin biyografisi üzerine yapılan bu araştırma ile edebiyat tarihimizin bir dönemine ışık tutmak amaçlanır. Türk edebiyatı tarihinde, edebiyatın toplumsal işlevinin son derece ileri boyutlarda algılandığı, toplumu yeniden oluşturmanın aracı görüldüğü Cumhuriyet dönemi edebiyatının 1940'lı yıllarından başlayıp etkin olarak 1971 yılına kadar bu dönemde eser vermiş yazarlar arasında yer alır. Siyasi ve ekonomik anlamda Türkiye'nin en bunalımlı yıllarına şahit olan yazar, yaptıkları ve yazdıklarıyla Türk edebiyatında kendine özgü bir yer edinmiştir. Bu bağlamda ikinci bölümde edebî kişiliği üzerine bir inceleme yapılacaktır. Üçüncü bölümde de yazarın eserleri ele alınacaktır. Cumhuriyet döneminin bu hareketli ve çalkantılı yıllarında toplumcu-gerçekçi anlayışa uygun yapıtlar veren Cahit Irgat'ın eserlerindeki konu ve fikirleri tespit etmeyi, yorumlarını, eleştirilerini ve düşüncelerini belirleyip ortaya çıkarmayı ve bu yoldan ilerleyerek edebiyat tarihçiliğine katkıda bulunmayı öngördük.
Özet (Çeviri)
Our study on Cahit Saffet Irgat and his works will consist of an introduction and 3 parts. In the first part, general information about Cahit Irgat's biography will be given. With this research on decency biography, it is aimed to shed light on a period of our literary history. In the history of Turkish literature, he is among the writers who wrote works in this period, starting from the 1940s Turkish literature of the Republican period, in which the social function of literature was perceived at an extremely advanced level and was seen as a means of recreating the society, until 1971. Witnessing the most depressed years of Turkey in terms of politics and economy, the author has gained a unique place in Turkish literature with his works and writings. In this context, in the second part, an examination will be made on his literary personality. In the third chapter, the works of the author will be discussed. We envisaged to identify the subjects and ideas in the works of Cahit Irgat, who produced works in accordance with the social-realistic understanding during these active and turbulent years of the Republican era, to determine and reveal his comments, criticisms and thoughts, and to contribute to literary historiography by following this path.