The problematised concept of author-ity in Tim Crouch's My Arm, An Oak Tree and England
Tim Crouch'un My arm, An Oak Tree ve England başlıklı oyunlarında sorunsallaştırılan otorite kavramı
  1. Tez No: 735595
  2. Yazar: YAĞMUR ATLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Yirmi birinci yüzyıl İngiliz çağdaş ve özellikle postdramatik tiyatrosunda seyircinin giderek artan şekilde merkeze konulması ve sahnede aktif olarak rol alması tartışmalı konular olarak ortaya çıkar. Tim Crouch (1964- ), seyircinin entelektüel katılımını teşvik etmek için oyunlarında kullandığı teknikler açısından çağdaş İngiliz tiyatrosunun en önde gelen oyun yazarlarından biridir. Crouch, seyircisine özerk katılımcılar olarak yetki verirken sahne ile oditoryum arasındaki sınırları belirleyerek seyirci kavramına özgün yaklaşımıyla öne çıkar. Yazar, izleyicilerinin çoğunlukla oditoryumda kalmasını sağlar ve onları özgürleştirmek için mekânsal sınırlamalar kullanır. Bu tür kısıtlamalar Crouch'un yazar, oyuncular ve seyirciler arasında eşit bir ortak yazarlık dinamiği yaratmasına izin verir. Bu tez, My Arm (2003, Kolum), An Oak Tree (2005, Bir Meşe Ağacı) ve ENGLAND (2007, İNGİLTERE) başlıklı oyunlarını analiz ederek Crouch'un seyircinin aklında gerçekleşen eylemi ön plana çıkaran eşit ve katılımcı bir alanı nasıl yarattığı konusunu incelemeyi amaçlar. Tezin giriş bölümü, Crouch'un tiyatro anlayışına ışık tutan çeşitli teori ve uygulamalara odaklanmaktadır. İlk bölüm, My Arm'daki temsil kavramına odaklanarak yazarın seyircilerden topladığı nesneleri oditoryumda gerçekleşen derin düşünceyi artırmanın bir yolu olarak kullanmasını konu alır. İkinci bölümde, yazarın An Oak Tree'de dönüşüm olgusunu ele alış şekli ve sahnedeki bir hipnoz gösterisi üzerinden“öz-hipnoz”yoluyla seyirciyi zihinsel katkı sağlamaya teşvik edişi yer alır. Üçüncü ve son bölümde ise ENGLAND başlıklı oyununda mekânsal dinamikleri ön plana çıkaran bir galeri ortamında yazarın söyledikleri ile izleyicinin yarattığı arasındaki çeviriye nasıl odaklandığı incelenir. Bunlardan hareketle tezin sonuç kısmında Crouch'un oyunlarında özerk algılarını ön planda tutmak suretiyle seyircileri oyunların ortak yaratıcılarına ve kendi hikâyelerinin yazarlarına dönüşmeye teşvik ettiği vurgulanır.
Özet (Çeviri)
In the twenty-first century British contemporary and in particular postdramatic theatre, the increasing centralisation of the audience and the spectators' active participation emerge as controversial subject matters. Tim Crouch (1964- ) is one of the most prominent playwrights of British contemporary theatre with the techniques he employs in his plays to stimulate the audience's intellectual engagement. Crouch stands out with his novel approach to the notion of spectatorship; while granting authority to his audience as autonomous components, he also demarcates the line between stage and the auditorium. The writer frequently confines his audience within the auditorium and employs spatial limitations to liberate the audience. Such constraints allow Crouch to create an equal co-authorship dynamic between the author, the performers, and the audience on his stage. By analysing his plays, namely My Arm (2003), An Oak Tree (2005), and ENGLAND (2007), this thesis aims to explore how Crouch creates an equalised and active participatory space that prioritises the action taking place in the audience's mind. The introduction of the thesis focuses on various theories and practises that illuminate Crouch's understanding of theatre. The first chapter focuses on the concept of representation in My Arm by analysing the writer's use of objects collected from the audience as a means of enhancing contemplation in the auditorium. The second chapter, deals with the phenomenon of transformation in An Oak Tree in which Crouch urges the audience to make a mental contribution through“self-hypnosis”by means of a demonstration of hypnosis on stage. The third and final chapter analyses how ENGLAND focuses on the translation between what the author says and what the audience creates in a gallery environment, which brings spatial dynamics to the forefront. Thus, the thesis concludes that by prioritising the audience's autonomous perception in his plays, Crouch encourages the spectators to transform into co-creators and authors of their own stories.