Küreselleşmenin enflasyon ve işsizlik üzerine etkisi: Türkiye örneği
The impact of globazation on inflation and unemployment: The case of Turkey
  1. Tez No: 735624
  2. Yazar: ESRA OKCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FINDIK ÖZLEM ALPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Küreselleşme kavramı, bir ülkenin dünya ile bütünleşmesi olarak tanımlanabilir. Küreselleşme, ülkelerin ekonomik boyutu için önemli bir süreçtir. Ekonomi açısından, ülkelerin mal, hizmet, sermaye hareketlerinin serbestleşmesi küreselleşmenin verdiği bir sonuçtur. Küreselleşme kavramının tarihi eskiye dayansa da son otuz yılda hızla arttığı ve kavram olarak kullanılmaya başlandığı görülmektedir. Türkiye ekonomisi 1980 yılı sonrası dışa açık bir ekonomi politikası benimsemeye başlamıştır. Bu dışa açık ekonomi politikası ile küreselleşmenin, genel olarak ülke ekonomisini etkilediği görülmektedir. Bu tez çalışmasında temel amacı, küreselleşmenin enflasyon ve işsizlik üzerine etkisinin teorik ve ampirik olarak araştırılması temel amaçtır. Küreselleşmenin enflasyon ve işsizlik üzerine ampirik etkisinin analizi için Türkiye'nin 1990-2019 dönemine ait verileri kullanılmıştır. Zaman serisi analizinden elde edilen bulgular yorumlanmıştır. Bu tez çalışması ileri de gerçekleştirilecek ampirik çalışmalara ışık tutabilmektir. Bu durum önemli politika önerilerinin sunulmasına imkân tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of globalization can be defined as the integration of a country with the world. Globalization is an important process for the economic dimension of countries. In terms of economy, liberalization of goods, services and capital movements of countries is a result of globalization. Although the concept of globalization has a long history, it is seen that it has increased rapidly in the last thirty years and has started to be used as a concept. After 1980, the Turkish economy started to adopt an open economy policy. With this open economic policy, it is seen that globalization affects the country's economy in general. The main purpose of this thesis is to investigate the effect of globalization on inflation and unemployment theoretically and empirically. In order to analyze the empirical effect of globalization on inflation and unemployment, Turkey's data for the period 1990-2019 were used. The findings obtained from the time series analysis were interpreted. This thesis is to shed light on future empirical studies. This allows important policy recommendations to be presented.