Nur Suresinde geçen İfk hadisesinin ahlak eğitimi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of İfk incident in Surah Nur in terms of morality and education
  1. Tez No: 735625
  2. Yazar: TUBA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MÜFTÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
“Nur Suresinde Geçen İfk Hadisesinin Ahlak Eğitimi Açısından Değerlendirilmesi”başlıklı çalışmamız da Kur'an-ı Kerim'in Nur suresinin içinde yer alan İfk hadisesi ahlak eğitimi açısından değerlendirilmiştir. Çalışmamızın amacı Yüce Allah'ın ifk hadisesi vasıtasıyla müminlere öğretmek istediği ahlakî hususları tespit etmek ve ahlak eğitimi açısından değerlendirerek din eğitimi alanına katkıda bulunmaktır. Nitel araştırma yöntemlerinden literatür analizi ile yürütülen çalışmamızın birinci bölümünde eğitim ve ahlak eğitimi ve bu konularla alâkalı bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde İfk hadisesi Kur'an'da geçtiği şekliyle ele alınarak incelenmiştir., Hadise de adı geçen Hz. Aişe, Safvan, Abdullah b. Übey b. Selül gibi şahsiyetler hakkında bilgi verilip, İfk hadisesinde geçen sû-i zan, gıybet ve iftira gibi ahlakî konularla sabır, iffet, istişare, affedici olmak gibi değerler tespit edilerek ahlak eğitimi açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study,“The Evaluation of the Ifk Incident in the Surah Nur in terms of Moral Education”has been evaluated in terms of moral education and moral principles in the event of İfk . Our study aims to determine the moral issues that Almighty Allah wants to teach the believers through the event of ifk and to contribute to the field of religious education by evaluating them in terms of moral education. In the first part of the study, with the literature analysis from qualitative researches, general information about education and moral education were formed, and information about these subjects were given.In the second part, ifk incident was examined as it was mentioned in the Qur'an. Information was given about the personalities such as Aisha, Safvan and Abdullah b. Ubey b. Selul mentioned in the incident .Moral issues such as badsuspicion, backbiting, and slander in the Ifk incident were determined with values such as patience, chastity, consultation, and forgiveness evaluated in terms of moral education.