Fertilite tedavisi alan kadınların tedaviye hazıroluşluk durumları ve etkileyen faktörler
The preparedness of women receiving fertility treatment and influencing factors
- Tez No: 735669
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERLİNDA ALUŞ TOKAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çalışmamızın amacı, fertiilite tedavisi alan ve tedavi almak için sağlık kuruluşuna başvurmuş kadınların tedaviye hazıroluşluk durumlarını belirlemek ve fertilite hazıroluşluklarını etkileyen faktörleri saptamaktır. Araştırmamız tanımlayıcı ve kesitsel tipte olup; il gözetilmeksizin Google anket yöntemiyle sanal ortamda 375 kadınla yapılmıştır. Veriler 'Tanıtıcı Bilgi Formu', 'Fertilite Öykü Formu','Hazıroluşluk Formu' ve 'Fertilite Desteği Alan Kadınlar İçin Fertilite Hazıroluşluk Ölçeği' ölçüm araçlarıyla toplanmıştır. Veriler; sayı-yüzde, Varyans Analizi, Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis H Testi ile analiz edilmiştir. Kadınların %94.67'sinin hazıroluşluklarının yüksek olduğu bulunmuştur. Kadınların; yaş, eğitim durumu, çalışma durumu, aylık gelir düzeyleri, daha önce çocuk sahibi olma durumları, infertilite nedenleri, aileleri tarafından psikolojik baskı hissetme durumları, fertilite tedavisi ile ilgili arkadaşlarıyla paylaşımda bulunma durumları, infertilite süreleri, tedavi sonuçlarından bugüne kadar pozitif gebelik ile karşılaşma durumlarının ve gördükleri tedavi sayılarının fertilite hazıroluşluklarını etkileyen faktörler arasında olduğu bulunmuştur. Fertilite hazıroluşluluğu; fertilite tedavisine başlamada ve tedavinin devam ettirilmesinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Fertilite hazıroluşluluğunu etkileyen birçok faktör bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the fertility readiness status of women receiving fertility treatment and identify the factors affecting fertility readiness. The study was conducted with 375 women who done by google method. Data were collected using the 'Descriptive Information Form', 'Fertility Background Form', 'Readiness Form' and 'Fertility Readiness Scale of Women Receiving Fertility Support' measurement tools. Data were analyzed Number-percentage, Analysis of Variance, Mann-Whitney U test and Kruskal Wallis H Test. It was found that % 94.67 of women had high readiness. Influencing factors; age, education status, employment status, monthly income levels, having children before, reasons for infertility, feeling psychological pressure by their families, sharing with friends about fertility treatment, periods of infertility, positive pregnancy from the treatments they have received to date. It was found that the situation of encountering with the outcome of the disease and the number of treatments they received were among the factors affecting their fertility readiness. Fertility readiness; It has a very important place in starting and continuing fertility treatment. There are many factors that affect fertility readiness.