COVID-19 hastalarında yoğun bakım ünitesi deneyimleri
Intensive care unit experiences of COVID-19 patients
  1. Tez No: 735668
  2. Yazar: NAZLI GÖKNUR ÇİNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM KÜÇÜKGÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, COVID-19 yoğun bakım ünitesinde tedavi edilmiş ve servislere nakli gerçekleştirilmiş hastaların yoğun bakım deneyimlerini incelemek amacıyla yapıldı. Araştırma tanımlayıcı, kesitsel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini Aralık 2020- Mayıs 2021 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi COVID-19 Yoğun Bakım Ünitesi'nden servislere nakil olmuş, örnekleme dahil edilme kriterlerine uyan, çalışmaya katılmaya gönüllü 105 hasta oluşturmuştur. Çalışmada literatür doğrultusunda hazırlanan Sosyodemografik ve Klinik Özellikler Formu, Yoğun Bakım Deneyim Ölçeği kullanılmıştır. Hastaların en olumlu ve en olumsuz deneyimlerini tanımlamak için ek olarak iki açık uçlu soru sorulmuştur. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik hesaplamalar, ortalama, t-test, Mann Whitney–U, Kruskal Wallis ve pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Çalışmamızda COVID-19 yoğun bakımda yatan hastaların yoğun bakım deneyimi ölçek toplam puan ortalaması 68,65±7,92 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was carried out to examine the intensive care experiences of patients who remained in the COVID-19 intensive care unit and were transferred to the services. The research is a descriptive, cross-sectional study. The sample of the study consisted of 105 patients who were transferred to the clinic from Dokuz Eylul University Medical Faculty Hospital COVID-19 Intensive Care Unit between December 2020 and May 2021, who met the inclusion criteria of the sample and voluntarily participated in the study. In the study, Sociodemographic and Clinical Characteristics Form prepared in line with the literature, Intensive Care Experience Scale were used to collect data. Additional two open-ended questions were asked in order to define the most positive and most negative experiences of the patients. Percentage calculations, mean, t-test, Mann Whitney-U, Kruskal Wallis and pearson correlation analysis were used in the evaluation of the data. In our study, the mean score of the intensive care experience scale total score of the patients hospitalized in the COVID-19 intensive care unit was found to be 68,65±7,92.