Eğitimde ölçme ve değerlendirme anabilim dalındaki öğrencilerin yükseköğretime giriş puanları ile bu anabilim dalındaki başarı arasındaki ilişkiler
The relationships between the scores of higher education entrance examination of students of educational measurement and evaluation and their achievements at the department
- Tez No: 73570
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR BAYKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmanın amacı, Eğitimde ölçme ve Değerlendirme Anabilim Dalı'ndaki öğrencilerin ortaöğretim okullarındaki ders başarıları, ÖYS puanlan ile bu anabilim dalındaki akademik başarıları arasındaki ilişkileri ortaya koymaktır. Araştırma Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme (EÖD) Anabilim Dalı'nda 1993-1994, 1994-1995, 1995-1996 ve 1996-1997 öğretim yıllarında alınan 81 öğrencinin ortaöğretim okullarındaki ders başarıları, ÖYS puanları ve yükseköğretimdeki akademik başarıları ile sınırlandırılmıştır. Araştırmanın verilerinin analizinde ve grafiklerin hazırlanmasında EXCEL paket programından yararlanılmıştır. Verilerin analiz aşamasında, ortaöğretim ders başarıları, ÖYS puanlan ve Yükseköğretim akademik başarıları arasında ilişkilerin hesaplanmasında Matematik, Türkçe ve Sosyal Bilimler adı altında 3 ayrı ders grubu için Pearson momentler çarpım korelasyon katsayısı tekniği kullanılmıştır. Bulunan korelasyon katsayılarının sıfırdan manidar derecede farklı olup olmadıkları“t”testi ile test edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; Ortaöğretim okullarındaki Matematik, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, İnkılap Tarihi, Coğrafya, Psikoloji, Sosyoloji, Felsefe ders başarıları ile ÖYS Matematik, Türkçe, Sosyal Bilimler Alt Test puanlan arasında 0.05 düzeyinde manidar bir ilişki bulunmamıştır.Öğrencilerin ortaöğretim okullarındaki Matematik, Tarih, İnkılap tarihi, Coğrafya, Psikoloji, Sosyoloji, Felsefe ders başarıları ile yükseköğretimdeki ilgili Matematik ve Sosyal Bilimler ders başarıları arasında 0.05 düzeyinde manidar bir ilişki bulunmamıştır. Ancak, öğrencilerin ortaöğretim okullarındaki Türk Dili ve Edebiyatı ders başarıları ile yükseköğretimdeki Türk Dili derslerine ilişkin başarıları arasında 0.05 düzeyinde manidar bir ilişki bulunmuştur. Öğrencilerin ÖYS Matematik, Türkçe, Sosyal Bilimler Alt Test puanları ile yükseköğretimdeki ilgili Matematik, Türk Dili, Sosyal Bilimler ders başarıları arasında 0.05 düzeyinde manidar bir ilişki bulunmamıştır. Örnekleme giren öğrenci sayısının çok fazla olmaması, ÖYS testlerinde hesaplamaların, seçilmiş grup üzerinden yapılmış olması ve seçilmiş grubun standart kaymasının ranj daralması sebebiyle olduğundan daha düşük değer alması, korelasyon katsayılarının düşmesine sebep olabilir. Ortaöğretim okul programlarının birbirinden farklı olması ve ders başarısını değerlendirmede, değerlendirmeciler arasındaki farklılıklar nedeniyle elde edilen başan notlarının güvenirliğinin düşük olması da korelasyonların düşük çıkmasına sebep olabilir. Bu araştırma sonucuna göre, ranj daralmasını dikkate alan araştırmaların yapılması, ortaöğretim başan notu yerine ortaöğretimdeki başarıyı puanlarla hesaplayıp buna dayalı araştırmaların yapılması ve öğrencilerin akademik başarılarını değerlendirme ilkelerine uygun olarak bütün ülke düzeyinde ortaya koymaya yönelik daha kapsamlı arştırmaların yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to identify the relationships between secondary education course achivements of the students of Educational Measurement and Evaluation Department, Student Placement Examination (SPE) scores and academic achivements of the some students in this department. This study is limited to secondary education course achivements of 81 students in total who got into the Department of Educational Measurement and Evaluation, Hacettepe University in 1993-1994, 1994-1995, 1995-1996 and 1996-1997 academic years, their SPE scores and their achivements in higher education. EXCEL package program was utulised in data analysis and graph preperation. In the data analysis, Pearson's Product Moment Correlation Cofficent tecnique for three different course groups consisting of Maths, Turkish and Social Sciences was used in computing the relations between secondary education achivements, SPE scores and higher education academic achivements.“t”test was employed to test the significancy of correlation cofficents at 0.05 level. The resarch findings can be summonsed as follows; A significant relationship was not found between Math, Turkish Language and Literature, History, History of Turkish Revolutions, Geopraphy, Psychology, Sociology and Philosophy achievements and SPE sub-tests of Math, Turkish and Social Sciences.IV A significant relationship was not found between Math, History, History of Turkish Revolutions, Geography, Psychology, Sociology, Philosophy achievements in secondary education and related Math and Social Sciences course achievements in higher education, but, a significant relationship was obtained between Turkish Language and Literature course achivements and Turkish Language course achivements in higher education. No significant relationship between the students' Sub-test scores of SPE Math, Turkish, Social Sciences and their Math, Turkish Language and Social Sciences courses achivements in higher education was found. Limited number of students involved in sample group, calculation of SPE test on a selected group and range restriction of standart deviation of the selected group may have led to lower correlation coefficient. The differeness between high school curriculum and low reliability of achivement points because of the difference between the evaluators in evaluating course achivement may also have led to low correlation. According to the research findings, it may be recommended that further researchers should take into consideration the range restriction, and also researchers should be based on the secondary education achievements computed with scores instead of secondary education achievement scores. In more detailed and country- wide sampling.