Kamu yönetiminde yeni arayışlar ve Türk kamu yönetiminin sorunları
New search in public administration and the problems of Turkish public administration
  1. Tez No: 73569
  2. Yazar: HÜSEYİN YAYMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA YAYLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
ÖZET Yeni bir çağa girerken, kamu yönetimi disiplini, öngörülenlerin çok ötesinde gelişmiş ve daha karmaşık bir nitelik kazanmıştır. Özellikle, toplumsal ve siyasal, yapılar ile ekonomi ve teknoloji alanlarında yaşanan gelişmeler, mevcut yönetim anlayışının yetersiz kaldığını ortaya koymaktadır. Günümüzde yoğun şekilde yeni bir doğuştan, yeni zamanlardan, yeni gerçeklerden ve yeni bir anlayıştan bahsedilmektedir. Bu süreç sonunda, devletin büyüklüğü, kamu hizmetlerinin niteliği, örgüt yapısı, insan kaynakları ve hukuksal altyapılarının yeniden kavramsallaştırılması ve yeniden tanımlanması gerekmektedir. Kamu yönetiminin bir bilim disiplini olarak tarihsel seyri içinde bugün ulaşılan nokta, bu bilim dalının artan disiplinlerarası niteliğini pekiştirmektedir. Bu gerçek,kamu yönetimi biliminin daha karmaşıklaşmasına neden olmaktadır. 1970'lerin sonlarından itibaren 1980'lerin başında Kıta Avrupası'nda ve ABD'nde uygulanan yeniden yapılanma çalışmalarında (devletin sınırlandırılması, kamu yönetiminin rolünün yeniden gözden geçirilmesi, kamu hizmetlerinin sunumunun iyileştirilmesi, yetki ve görevlerin desantralize edilerek, yerelleştirmenin sağlanması, insan kaynakları yönetiminin ve politikalarının geliştirilmesi, özelleştirme programlarının uygulamaya konulması vb.) geniş kapsamlı kamusal yükümlülükIll anlayışından sınırlı kapsamlı kamusal yükümlülükler anlayışına doğru geçildiği gözlemlenmektedir. Dünya'da yaşanan bu gelişmeler ve bugünkü sorunlar karşısında Türkiye'de kamu yönetimi uygulamasındaki mevcut anlayışın, örgütsel yapının ve işleyişin, değişen toplumsal taleplere cevap verebilmekten hayli uzakta olduğu gözlenmektedir. Bu nedenle, bu tez ile“Kamu Yönetiminde Yeni Arayışlar ve Türk Kamu Yönetiminin Sorunları”irdelenmeye çalışılmıştır. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, kamu yönetimi düşüncesinde çağdaş gelişmeler ve arayışlar; ikinci bölümde, Türk kamu yönetiminin sorunları; üçüncü bölümde, Türk kamu yönetiminde yapılan yeniden düzenleme çalışmaları ve ulaşılan sonuçlar ele alınmıştır. Sonuç ve değerlendirme kısmında ise, yapılan inceleme ve araştırmalardan elde edilen verilerin analizi ve yorumu yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY On the eve of entering a new century, public administrations have developed far beyond the predictions and gained a more sophisticated character. The developments witnessed especially in social, political, economical and technologicial areas shows that the existing administration concept will remain insuffucient and deficient. Currently, concepts such as“a new descent,”“new period, ”“new realities,”“a new understanding”have been mentioned frequently..At the end of this process, the re-conceptualisation and the reidentification of the size, quality of the services, organizational structures, human resources and legal infrastructures of the pubic administrations have been needed. The point reached today within the historical development of administrative science has a strenghtening effect on the interdisciplinary character of this branch of science. This reality has led the administrative science to become more complicated and productive. At the end of the 70's and beginning of 80's, during the efforts of reconstruction applied in the USA and Continental Europe, a change from the understanding of extensive public liablities to limited ones has been observed by reorganizations! activities such as the limitation of state, theimprovement and modernization of public services.localization through the decentralization of authority and functions, improvement of personnel administration and policies, the application of privatization programs, the reconsideration of the role of public administration and activation. Turkish Public Administration because of the problems it has today, is far from replying the changing demands, of social For this reason,“new search in public administration ”and“the problems of Turkish Public Administration”have been discussed in this study. The thesis consists of three parts. In the first part, the development of administration theory and new searches; in the second, the problems of Turkish Public Administration and in the third, the efforts for reorganization and the result reached in Turkish Public Administration had been explained. In the conclusion and evaluation parts, the analysis obtained from the researches and studies takes place.