Yoğun bakım ünitesinde alt solunum yolu örneklerinde bakteri üreyen immünkompetan hastalarda CMV reaktivasyonu
Yoğun bakim ünitesinde alt solunum yolu örneklerinde bakteri üreyen i̇mmünkompetan hastalarda CMV reaktivasyonu
- Tez No: 735735
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİL ALKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: İmmünsüpresif hastalarda Sitomegalovirüs (CMV) reaktivasyonu görüldüğü ve bu durumun olumsuz klinik sonuçlara neden olduğu bilinmektedir. İmmünkompetan hastalarda ise immünsüpresif hastalara kıyasla CMV reaktivasyonu ile alakalı daha az veri bulunmaktadır. Bu çalışmada hastanemizde yoğun bakım ünitesinde (YBÜ) takip edilen, alt solunum yolu örneklerinde bakteri üremesi olan, immünkompetan kritik hastalarda CMV reaktivasyonu varlığını ve reaktivasyonun hastanede yatış günü, ventilatör günü ve mortalite gibi parametrelerle ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya 01.05.2019 ve 31.03.2020 tarihleri arasında hastanemizde karışık YBÜ'de takip edilen, en az 48 saattir mekanik ventilatör desteği alan, A. baumannii ile ilişkili solunum yolu kolonizasyonu veya ventilatör ilişkili pnömoni (VİP) ön tanısı olan CMV IgG pozitif immünkompetan hastalar dahil edildi. Serum ve endotrakeal aspirat (ETA) örneklerinde Real-time PCR yöntemi ile CMV reaktivasyonu varlığı araştırıldı. Hastalar VİP ve sepsis tablosunda olanlar ve olmayanlar şeklinde iki gruba ayrıldı. Gruplar arasında CMV reaktivasyon oranları ve CMV DNA kopya sayıları karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: It is known that cytomegalovirus (CMV) reactivation is seen in immunosuppressive patients and this situation causes adverse clinical outcomes. There is less data on CMV reactivation in immunocompetent patients compared to immunosuppressed patients. In this study, we aimed to investigate CMV reactivation in immunocompetent critically ill patients with bacterial growth in lower respiratory tract samples followed in the intensive care unit (ICU) in our hospital, and to investigate the relationship of reactivation with outcomes such as length of stay (LOS), duration of mechanical ventilation, and mortality. Method: CMV IgG positive immunocompetent patients followed in our mixed ICU between 01.05.2019 and 31.03.2020, mechanically ventilated for at least 48 hours, respiratory tract colonization with A. baumannii or a preliminary diagnosis of ventilator-associated pneumonia (VAP) was included in the study. CMV reactivation was investigated by Real-time PCR method in serum and endotracheal aspirate (ETA) samples. The patients were divided into two groups as those with VAP and sepsis and those without. CMV reactivation rates and CMV DNA levels were compared between the groups.