Türk mûsikîsinde nevâ kâr icrâsı; Bekir Sıdkı Sezgin, Merâl Uğurlu örneği
Nevâ kâr performance in Turkish music; the example of Bekir Sıdkı Sezgin and Meral Uğurlu
  1. Tez No: 735762
  2. Yazar: MÜNEVVER BETÜL DURAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Türk Mûsikîsi, genel olarak saz ve söz mûsikîsi başlıkları altında tasnif edilen pek çok form ihtivâ etmektedir. Sözlü Türk Mûsikîsi başlığı altında bulunan Fasıl Mûsikîsinin en büyük formu olan Kâr'ların bestesinde, genellikle büyük usûller kullanılması yanında nağme ve makam zenginliği sebebiyle, bestekârlar için sanatlarını ortaya koyma ve mûsikîde üslûp ve tavır inceliklerini gösterme hususunda çok önemli kaynak eserleri haizdir. Kâr formundaki eserler arasında Nevâ Kâr, gerek mûsikî câmiâsı, gerekse edebiyat, resim gibi diğer sanat dallarındaki yetkin sanatkâların beyanlarında da görüldüğü üzere mûsikî âsârımız için farklı bir önem ve anlam taşımaktadır. Buna bağlı olarak Türk Mûsikîsinde Nevâ Kâr, geniş terennüm bölümleri, usûl ve makam geçkileri ve Buhûrizâde Mustafa Itrî Efendi'nin beste teknikleri ile büyük bir öneme sahiptir. Yirminci yüzyıl ortaları itibariyle icrâcılar, genellikle Fasıl Mûsikîsi formlarından olan Şarkı formunu seslendirmeyi tercih etmiş, kâr vb. formlardaki yüksek sanatlı eserleri icrâ eden kişilerin sayısı günden güne azalmıştır. Buna bağlı olarak büyük formdaki eserlerimizin icrâ üslûbunun günümüze ve sonraki nesillere aktarımı hususunda sanat camiasına ayrı sorumluluklar yüklemektedir. Yirminci yüzyılda Türk mûsikîsi ses icrâ üslûbuna hâkimiyetleri, eser icrâları ve sanat alanına ve arşivlere sundukları katkıları sebebi ile önde gelen ve fem-i muhsîn diye tabir edilen çok önemli sanatkarlarımız bulunmaktadır. Bekir Sıdkı Sezgin ve Meral Uğurlu da bu Türk mûsîkisi ses icrâsı alanında önde gelen isimlerdendir. Meşk usûlüyle yetişmiş icrâcılardan olan Bekir Sıdkı Sezgin ve Meral Uğurlu, ses hâkimiyeti ve kendinlerine özgü tavırları ile Türk Mûsikîsinde ekol olmuş sanatkârlardır. Nitel bir özellik taşıyan çalışmamızda, Bekir Sıdkı Sezgin ve Meral Uğurlu'nun Nevâ Kâr icrâsını notaya alarak, iki icrâcının da kendilerine özgü tavırları gereğince tatbik ettikleri yorumlama tekniklerini tahlil etmeye çalıştık. Bu çalışmada evrenimiz“Türk musikisi formlarında ses icrâsı”, örneklemimiz ise“Bekir Sıdkı Sezgin ve Meral Uğurlu'nun Nevâ Kâr icrâsı”dır.
Özet (Çeviri)
Turkish Music has many forms, classified in general under the titles of instrumental and vocal music. With regard to the composition of Kârs, the greatest form of Fasıl Music, under the title of Vocal Turkish Music, there are many important reference works for composers to exhibit their art and reveal the subtleties of style and manner in music, due to the abundance of tunes and maqams, as well as the use of great tempos. Among the works in the Kâr form, Nevâ Kâr has a particular importance and meaning in terms of our musical works, as can be observed in the statements of competent artists from the musical community as well as from other branches of art such as literature and painting. Accordingly, Nevâ Kâr has a great importance in Turkish Music with its wide 'terennüm' sections, tempo and maqam transitions and the composition techniques of Buhûrizâde Mustafa Itrî Efendi. As of the midst of the twentieth century, the performers generally preferred the Song form, one of the Fasıl Music forms, and the number of those performing high artistic works in various forms such as kârs has grasually decreased. Accordingly, art community assumes extra responsibilities in terms of the transfer of performance style of our great-form works to the present and the next generations. In the twentieth century, there exists very important and leading artists, known as fem-i muhsin, due to their command of the general performance style in the Turkish music, their performance and their contributions to the field of arts and archives. Bekir Sıdkı Sezgin and Meral Uğurlu are also leading names in the field of vocal performance of the Turkish music. Among the performers who received a training on the meşk style, Bekir Sıdkı Sezgin and Meral Uğurlu are artists who became a school in Turkish Music with their voice dominance and unique attitudes. In our qualitative study, we tried to notate the Nevâ Kâr performance of Bekir Sıdkı Sezgin and Meral Uğurlu, and to analyze their interpretation techniques complying to their unique attitudes. Target population of this study is“Vocal performance in Turkish music forms”and the sample is“The Nevâ Kar performance of Bekir Sıdkı Sezgin and Meral Uğurlu”.