Obstrüktif uyku apne sendromu hastalarında Beclin-1 ve hipoksi ile indüklenen faktör-1 düzeylerinin araştırılması
Investigation of Beclin-1 and hypoxia-induced factor-1 levels in patients with obstructive sleep apnea syndrome
- Tez No: 735815
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyokimya ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Obstrüktif uyku apne sendromu (OUAS), uyku sırasında tekrarlayan üst solunum yolunun tam veya parsiyel obstrüksiyonları ile ortaya çıkan ve sıklıkla buna eşlik eden kan oksijen satürasyonlarında (SpO2) azalma ve uyanmalar ile karakterize olan bir sendromdur. Bu çalışmada amacımız OUAS olan hastalarda Beclin-1, HIF-1α, inflamatuar ve oksidatif stres markırlarının düzeylerinin belirlenmesi, CPAP tedavisinin otofajik, hipoksik ve oksidatif stres parametreleri üzerine olan etkisini incelemek ve bu parametrelerin klinik ile olan korelasyonunu ortaya koymaktır. Çalışmaya Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Göğüs Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran 18-69 yaş arasında 27 kontrol, 42 hafif-orta şiddette OUAS tanısı alan hasta ve 28 ağır OUAS tanısı alan hasta olmak üzere toplam 97 kişi dahil edildi. Ağır OUAS hastalarında CPAP tedavi öncesi ve CPAP tedavisinin üçüncü ayında sonuçlar kaydedildi. Kan örneklerinde Beclin-1, HIF-1α, TNF-α ve IL-6 düzeyleri ELİSA yöntemiyle, TAS (Total Antioksidan Status) ve TOS (Total Oksidan Status) parametreleri ise kolorimetrik yöntemle çalışıldı. Oksidatif Stres İndeksi (OSİ) TOS/TAS*100 şeklinde hesaplandı. Veriler için analizler IBM SPSS versiyon 22.0 ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is a syndrome that occurs with recurrent complete or partial obstructions of the upper airway during sleep and is characterized by a decrease in blood oxygen saturation (SpO2) and awakenings often accompanying this. In this study, our aim was to determine the levels of Beclin-1, HIF-1α, inflammatory and oxidative stress markers in patients with OSAS, to examine the effect of CPAP treatment on autophagic, hypoxic and oxidative stress parameters, and to reveal the correlation of these parameters with clinical. A total of 97 people, 27 controls, 42 patients diagnosed with mild-moderate OSAS, and 28 patients diagnosed with severe OSAS, between the ages of 18-69, at Mustafa Kemal University Tayfur Ata Sökmen Medical Faculty Health Research and Practice Hospital Chest Diseases Outpatient Clinic were included in the study. Results were recorded before CPAP treatment and at the third month of CPAP treatment in severe OSAS patients. Beclin-1, HIF-1α, TNF-α and IL-6 levels in blood samples were studied by ELISA method, and TAS (Total Antioxidant Status) and TOS (Total Oxidant Status) parameters were studied by colorimetric method. Oxidative Stress Index (OSI) was calculated as TOS/TAS*100. Analyzes for data were performed with IBM SPSS version 22.0.