Biyoloji ve biyoteknoloji bölümü öğrencilerinin gıda okuryazarlığı
Food literacy of the biology and biotechnology department students
  1. Tez No: 735814
  2. Yazar: MUSHTAQ AHMAD TENMAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİL BAĞRIAÇIK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM SAMANCI TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinde öğrenim gören Biyoloji ve Biyoteknoloji Bölümünde öğrenim gören öğrencilerin gıda okuryazarlığı hakkında bilgi düzeylerinin ölçülmesi ve bunu etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kesitsel tipte yapılmış, araştırmaya toplam 111 öğrenci katılmıştır. Araştırmada iki bölümden oluşan anket uygulanmıştır. Birinci bölümde sosyodemografik, sağlık ve beslenme özelliklerini içeren 33 sorudan oluşan anket formu ile ikinci bölümde Algılanan Gıda Okuryazarlığı Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS 21.0 analiz programı ile değerlendirilmiş, Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri, Student t testi, Mann Whitney U testi, One Way ANOVA, Kruskal Wallis-H Testi, Tamhane Testi kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to measure the knowledge level of the students studying at Niğde Ömer Halisdemir University, Department of Biology and Biotechnology about food literacy and determine the factors affecting it. The research was done in cross-sectional type and a total of 111 students participated. In the study, a questionnaire consisting of 33 questions including sociodemographic, health, and nutrition characteristics and the Perceived Food Literacy Scale were applied to the participants. In the research, a questionnaire consisting of two parts was applied. In the first part, a questionnaire consisting of 33 questions including sociodemographic, health and nutrition characteristics was used, and in the second part, the Perceived Food Literacy Scale was used. Data were evaluated with SPSS 21.0 analysis program and analyzed using Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests, Student's t-test, Mann Whitney U test, One Way ANOVA, Kruskal Wallis-H Test, and Tamhane Test.