Arıcak (Elazığ) ilçesi florası
The flora of Arıcak district (Elazığ)
  1. Tez No: 735829
  2. Yazar: YAKUP YAPAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ BEHÇET
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Arıcak ilçesinden 2017-2021 yılları arasında toplanan 3200 vasküler bitki örneğinin değerlendirilmesi sonucu 87 familya ve 454 cinse ait toplam 1122 takson (962 tür, 127 alttür ve 33'ü varyete) belirlendi. Belirlenen taksonlardan altısı Pteridophyta (Eğreltiler bölümü), 1116'sı ise Magnoliophyta (Tohumlu bitkiler) bölümüne aittir. Tohumlu bitkiler üyesi bitkilerin bir tanesi açık tohumlu (Gymnospermae), 1115'i ise kapalı tohumludur (Angiospermae). Kapalı tohumlu taksonların 197'si tek çenekli (Monocotyledons) 918'i ise çift çeneklidir (Dicotyledons). Tespit edilen taksonların fitocoğrafik bölgelere dağılımı şu şekildedir; İran-Turan 373 (%33,25), Akdeniz 97 (%8,64), Avrupa-Sibirya 63 (%5,61) ve çok bölgeli veya fitocoğrafik bölgesi bilinmeyen 589 (%52,50). En fazla takson içeren ilk 10 familya sırasıyla; Asteraceae 146 (%13,01), Fabaceae 103 (%9,18), Poaceae 95 (%8,47), Brassicaceae 83 (%7,40), Lamiaceae 67 (%5,97), Caryophyllaceae 67 (%5,97), Apiaceae 62 (%5.53), Rubiaceae 34 (%3.03), Rosaceae 31 (%2,76) ve Boraginaceae 27 (%2,64). En fazla takson içeren ilk 10 cins sırasıyla; Trifolium 25 (%2,23), Astragalus 22 (%1,96), Silene 18 (%1,60) Galium 18 (%1,60), Alyssum 14 (%1,25) Centaurea 13 (%1,76), Veronica 13 (%1,16), Allium 12 (%1,07), Carex 12 (%1,07) ve Isatis 11 (%0,98). Araştırma alnından tespit edilen endemik 102 taksonun IUCN Tehlike Kategorileri dağılımları şu şekildedir; CR (8 takson), EN (7 takson), VU (10 takson), NT (16 takson), LC (60 takson) ve DD (1 takson). Çalışma sahasından toplanan 113 takson B8 karesi için yeni kayıttır. Alandan toplanan 20 taksona ait örneklerde Türkiye Florasındaki tanımlarından bazı farklılıklar tespit edildi. Araştırma sahasında bilim dünyası için iki yeni takson (Prangos aricakensis Behçet & Yapar ve Ornithogalum malatyanum Mutlu subsp. aricakense Behçet & Yapar) yayınlanmış, bir takson (Pentanema divaricatum Cass.) ise Türkiye florası için yeni kayıt olarak yayına kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A total of 1122 taxa (962 species, 127 subspecies and 33 varieties) belonging to 87 families and 454 genera were determined as a result of the evaluation of 3200 vascular plant samples collected from Arıcak district between 2017-2021. Six of the determined taxa belong to Pteridophyta and 1116 belong to Magnoliophyta. One of the plants that are members of Magnoliophyta is Gymnospermae, and 1115 of them are Angiospermae. Of the Angiospermae taxa, 197 are Monocotyledons and 918 are Dicotyledons. The distribution of the detected taxa to the phytogeographic regions is as follows; Iran-Turan 373 (33.25%), Mediterranean 97 (8.64%), Euro-Siberian 63 (5.61%), and 589 (52.50%) multi-regional or unknown phytogeographical region. The top 10 families containing the most taxa are respectively; Asteraceae 146 (13.01%), Fabaceae 103 (9.18%), Poaceae 95 (8.47%), Brassicaceae 83 (7.40%), Lamiaceae 67 (5.97%), Caryophyllaceae 67 (5.97%), Apiaceae 62 (5.53%), Rubiaceae 34 (3.03%), Rosaceae 31 (2.76%), and Boraginaceae 27 (2.64%). The top 10 genera containing the most taxa are respectively; Trifolium 25 (2.23%), Astragalus 22 (1.96%), Silene 18 (1.60%) Galium 18 (1.60%), Alyssum 14 (1.25%) Centaurea 13 (1.76%), Veronica 13 (1.16%), Allium 12 (1.07%) , Carex 12 (1.07%) and Isatis 11 (0.98%). IUCN risk categories distributions of 102 endemic taxa detected in the research area are as follows; CR (8 taxa), EN (7 taxa), VU (10 taxa), NT (16 taxa), LC (60 taxa) and DD (1 taxa). 113 taxa collected from the study area are new records for B8 square. In the samples of 20 taxa collected from the area, some differences were detected from their definitions in the Flora of Turkey. Two new taxa (Prangos aricakensis Behçet & Yapar and Ornithogalum malatyanum Mutlu subsp. aricakense Behçet & Yapar) have been published for the scientific world in the research area, and one taxon (Pentanema divaricatum Cass.) has been accepted for publication as a new record for the flora of Turkey.