Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda fonksiyonel kuvvetlendirme eğitiminin dikkat, kaba ve ince motor beceriler, katılım ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effects of functional power training on attention, gross and fine motor skills, participation and quality of life in children with attention deficit hyperactivity disorder
- Tez No: 735900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜN KAYA KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı fonksiyonel kuvvetlendirme eğitiminin Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) semptomları, kaba/ince motor beceriler, kas performansı, katılım ve yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemek ve geleneksel kuvvetlendirme eğitimi ile karşılaştırmaktır. Yöntem: Çalışmaya 6-12 yaşları arasında 34 DEHB'li çocuk ve aynı yaşta 27 çocuk (yaş: 10.3±1.54) dahil edildi. DEHB'li çocuklar randomize olarak iki gruba ayrıldı. Müdahale grubu (n=17, ortalama yaş: 10.1±1.38 yıl) güç egzersizleri eğitimi aldı. Kontrol grubu (n=17, ortalama yaş: 9.68±1.12 yıl) geleneksel kuvvetlendirme eğitimi aldı. Tedavi 8 hafta, haftada 2 gün, 45 dakika sürdü. DEHB semptomları Conners Ebeveyn Değerlendirme Ölçeği Yenilenmiş Uzun Form ile; motor beceriler Bruininks-Oseretsky Motor Yeterlik Testi-2 ile değerlendirildi. Kas performansı; kas gücü sprint testi, basketbol atışı testi, 1-dakika yürüme testi, lateral step up (basamağa yan adım alma), sit to stand (otur-kalk) ve attained stand half knee (yarım dizüstünden ayağa kalkma) testi ile değerlendirildi. Katılım, Katılım ve Çevre Ölçeği-Çocuklar ve Gençler ile, yaşam kalitesi Pediatrik Yaşam Kalitesi Envanteri ile değerlendirildi. Verilerin analizinde çift yönlü ANOVA, bağımlı gruplar arası t-testi ve Student-Newman-Keuls post hoc testi kullanıldı. Bulgular: Tedavi öncesinde yalnızca alt ekstremite güç değerlendirmelerinde ve Denge Alt Skorunda gruplar arasında anlamlı fark vardı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate the effects of progressive functional strength training by comparing it with traditional strength training on attention deficit hyperactivity disorder (ADHD) symptoms, gross and fine motor skills, muscle performance, participation, and quality of life. Method: There were thirty-four children with ADHD, ages 6–12, and twenty-seven children without ADHD. Children with ADHD were divided into two groups at random. Treatment group received power exercises (n = 17, mean age: 10.11.38 years). Control group received traditional strength training (n = 17, mean age: 9.68 1.12 years). The training lasted 45 minutes per session, twice a week for eight weeks. The Conners Parent Rating Scale-Revised Long Version was used to examine ADHD symptoms, while the Bruininks-Oseretsky motor skills scale was used to assess motor skills. The muscle power sprint test, basketball throw test, 1-minute walk test, lateral step-up, sit to stand, and attain stand half knee test were among muscle performance tests. Participation and Environment Measure for Children-Youth and Pediatric Quality of Life Inventory were used to assess participation and quality of life. For data analysis, two-way ANOVA, paired-sample t-test, and Student Newman-Keuls post hoc test was used. Results: At baseline, there were significant differences between groups in lower extremity power results and balance scale scores (p 0.05). Other baseline assessments revealed no significant differences between groups (p > 0.05). Both groups showed considerable progress after 8 weeks of training (p 0.05). In terms of after the treatment motor abilities, muscle performance, and quality of life, children who received functional strength training performed on par with healthy children. Conclusion: Children with ADHD in the progressive functional strength training group develop more than those in the traditional strength training group in terms of motor skills, muscle performance, involvement, and quality of life as rated by the children.