Antalya'da 2015-2019 yılları arasında yapılan adli otopsilerde karşılaşılan kardiyovasküler hastalıklara bağlı ölümlerin değerlendirilmesi
Evaluation of deaths BY cardiovascular diseases in forensic autopsy cases in Antalya between 2015-2019
  1. Tez No: 735901
  2. Yazar: CEMYİĞİT DEVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA DEMİRÇİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Kardiyovasküler hastalıklar her yıl tüm dünyada çok sayıda ölüme yol açmaktadır. Ayrıca ani ve beklenmedik ölümlerin de en sık sebebi kardiyovasküler hastalıklardır. Bu çalışmada adli otopsiler içerisinde kardiyovasküler hastalıklara bağlı ölümlerin sıklığını, ve farklı kardiyovasküler ölüm sebeplerinde kalp ve beyinde meydana gelen makroskobik ve mikroskobik bulguların yaygınlığını belirleyerek, bu olguların otopsisi sırasında adli tıp hekiminin karşılaşılabileceği zorlukları değerlendirilmek amaçlanmıştır. Çalışmamızda 1 Ocak 2015 ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında Adli Tıp Kurumu Antalya Grup Başkanlığı Morg İhtisas Dairesinde otopsisi yapılan olgular değerlendirilmiştir. Çalışmada kardiyovasküler hastalıklara bağlı ölüm olguları cinsiyet, yaş, boy, kilo, VKİ, ölüm nedenleri, ölüm yeri ve otopsi bulguları açısından değerlendirilmiştir. Çalışma kriterlerine uyan toplam 1045 (%22,3) olgu tespit edilmiştir. Bu olguların 176'sı kadın (%16,8), 869'u erkektir (%83,2). Olguların yaşlarının medyan değeri 58 yıldır (kadınlar için medyan değer 59,5 yıl, erkekler için medyan değer 58 yıldır). Olguların %71,5'i 50 yaş ve üstündedir (n=748). VKİ değeri normal ve sağlıklı aralıkta olanlar (VKİ
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases cause a large number of deaths every year globally. In addition, the most common cause of sudden and unexpected deaths is cardiovascular diseases. In this study, it is aimed to evaluate the frequency of deaths due to cardiovascular diseases in the forensic autopsiesand defining the macroscopic and microscopic changes that occur in the heart and brain in different causes of cardiovascular deaths and evaluate the difficulties that the forensic practitioner may encounter during the autopsy procedure of these deaths. In this study, the forensic /medicolegal autopsy cases whose autopsies were performed in the Morgue Department of the Antalya Barnch of Forensic Medicine Institute, between January 1st, 2015 and December 31st, 2019. Deaths due to cardiovascular diseases were evaluated in terms of gender, age, height, weight, BMI, causes of death, places of death, and autopsy findings. A total of 1045 (22.3%) cases that met the study criteria were identified. It was found that 176 (16.8%) of these cases were female and 869 (83.2%) were male. The median age of the cases was found to be 58 years (median age 59.5 years for women and 58 years for men). Seventy-one-point-five percent of the cases were aged ≥50 years (n=748). Twenty percent (n=206) of the adult population had a BMI in the normal and healthy classification (BMI