Tanzimat döneminde kolluk (Polis teşkilatının kuruluşu)
Law-enforcement bodies in Tanzimat period (Foundation of police organisation)
- Tez No: 73591
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SEYİTDANLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Public Administration, History
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Osmanlı imparatorluğunun kuruluşundan yıkılışına kadar.önemini hiç kaybetmeyen konulardan birisi olan iç güvenliğin sağlanması, emniyet ve asayişin korunması görevi başlangıçta basit bir şekilde ve askeri teşkilat tarafınadan yürütülüyordu. Devlet teşkilatının iyi işlediği XV. yy. 'a kadar bu hizmetler aksamamış.çıkan problemler de kolaylıkla halledilebilmiştir. XVI. yy. 'da özellikle yüzyılın ikinci yarısından itibaren gerileme ve çöküş başlamış, XVII. ve XVIII. yy.'lar boyunca kötüye gidiş hızlanarak devam etmiştir.XIX' yy. 'in başlarına kadar işlevini yitirmiş kurumlarla birlikte, kolluk hizmetini yürüten orduda da bazı düzenleme girişimleri yapılmışsa da önemli sonuç alınamamıştır. lll.Selim'in başa geçmesiyle birlikte maliye, ekonomi, ülke yönetimi ve özellikle ordunun üzerinde durumuş, bazı yenilikler yapılmaya başlanmıştır.“Nizam-ı Cedid”denilen bu düzenlemeler de, lll.Selim'in öldürülmesiyle son bulmuş,ülke tam bir keşmekeş içerisinde, emniyet ve asayişin kalmadığı bir ortama sürüklenmiştir. II. Mahmut 1826 yılında Yeniçeri Ocağı'nı kaldırmakla, yeni düzenlemelere karşı koyan belli başlı etkin güçlerden, sadece en önemlisini yıkmış olmuyor aynı zamanda ülke çapında asayişin bozulma sebeplerinden birinide ortadan kaldırıyordu. II. Mahmut' un istediği halkın güvenlik içinde hayatını sürdürüp devlete karşı olan yükümlülüklerini yerine getirmesini sağlamaktı. Bu amaca yönelik aldığı çok yönlü önlemler arasında, emniyet ve asayişin korunması için“Asakir-i Mansure-i Muhammediye”ve“Redif Teşkilatı'nın”kurulması da vardı. Buna rağmen istenilen sonuç alınamadı.Ill 1839 yılında Gülhane Hatt-ı Hümayunu'nun ilanıyla II. Mahmut'un kaldığı yerden başlanarak hemen her alanda yeni düzenlemelere gidildiği gibi fermanın en önemli prensiplerinden biri olan“Halkın can, mal ve ırzının korunması”prensibi için de önlemler alınıyordu.Sultan Abdülmecit döneminde iç güvenliğin korunması için 1845 yılında ilk defa“Polis”adı altında ve askeri teşkilattan farklı bir teşkilat kuruluyordu. Bir yıl kadar sonra“Zaptiye Müşiriyeti”kurulacak ve müstakilen yürütülmeye çalışılan kolluk hizmetleri için ilk adım atılmış olacaktı. Fakat ülke çapında tek bir kuruluş tarafından yürütülmek istenen kolluk hizmetleri, tam olarak teşkilatlanamamış ve bu deneme 1867 yılında“Teftiş Memurları”nizamnamesinin yayınlanmasıyla tekrarlanmıştır. Bu düzenlemeler ülkenin içinde bulunduğu kötü durumun bir neticesi olarak sonuç vermemiş, Tanzimat döneminde iç güvenliğin sağlanması için alınan önlemler ancak daha sonra kurulacak olan müstakil polis teşkilatına çekirdek olmaktan öteye gidememiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The maintenence of supplying trangulity and interiror security, has been one of the main subjects from the foundation to the collapse of Ottoman empire.which was performed solely by military power at the beginning.This system used to work until XV. century, in which the govermental structure used to work efficiently and the confronted obstacles removed. From the XVI. century, especially in the second half, we see the beginning of regression and collapse process and this trend was much significant during XVII and XVI 1 1, centuries. At the very beginning of XIX century law enforcement body - army - went through reconstruction as well as other corrupted institutions. Yet no important development was gained. When Selim III. come into power more emphasis was put on reconstruction at Finance, Economy, Govermantal System and Military. This reconstruction process, called“Nizam-i Cedid”stopped with the assasination of Selim III, country was involved in a state of disorder which there was no more public trangulity and security. Mahmut II. in 1826, was demolishing not only the most significant pressure institution which was apposed at reconstruction, but also one of the basic reason for the public disorder. All, Mahmut II wanted to achive was maintaning public security and have citizens done their responsibilities against state. One of the precautions that he put in action was to maintain public trangulity and security, for the sake of this he established two new institutions called“Asakir-i Mansure-iMuhammediye”and“Redif Teşkilatı”. Yet proposed outcome was not realized. By the declaration of“Gülhane Hatt-ı Hümayunu”in 1839,there were attempts to realize Mahmut ll's goals and at the very some time likely precautions were put in affect, parallel to the main proposition of the declaration, which was;“to prevent the life, property and modesty of public”. In 1845, when Sultan Abdülmecit was in power, an organization was to build apart from army, to perform the function of maintaning interior security, under the title of“Police”. One year later“Zaptiye Müşiriyeti”was established and the first step was put in action to perform an independent law enforcement function. Because of the lack in structure of the new organization which was to perform the law enforcement service in one institution through the country.could not put in action and this goal was again tried to be achieved by the declaration of“Teftiş Memurları”regulation. These arrangements could not be realized because of the general decay overall the country, the precoutions, put in action in Tanzimat, were nothing more than the roots of the independent police organization which was going to be established in the following years.