Norduz koyunlarında orbita'nın morfometrik incelenmesi
Morphometric examination of the orbit in norduz sheep
  1. Tez No: 735938
  2. Yazar: CİHAT ERGENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. HÜSEYİN KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Morfoloji, Veteriner Hekimliği, Anatomy, Morphology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma, Norduz bölgesinde yaşayan Norduz koyunları'nın orbitalarının morfometrik ölçümlerini elde etmek, orbital indeks değerlerinin belirlenmesini sağlamak, osteometrik ölçüm değerlerinin seksüel dimorfizm ve homotipik varyasyonlar bakımından istatistiksel olarak biyometrik farklılıklarını ortaya çıkarmak amacıyla yapıldı. Çalışmada Van ilinde bulunan özel bir mezbahaneden temin edilen 16 adet (8 erkek, 8 dişi) erişkin sağlıklı Norduz koyunu kafatası kullanıldı. Kafatası örnekleri uygun maserasyon tekniklerine göre masere edildi. Orbita bölgesindeki tüm yumuşak dokular uzaklaştırıldıktan sonra, kafatasları hidrojen peroksit solüsyonunda 25-30 dakika bekletilerek beyazlaştırıldı. Orbita'ya ait morfometrik ölçüm değerleri digital kumpas kullanılarak elde edildi. Daha sonra, orbital ölçümlerin hem sexuel dimorfizm hem de homotipik varyasyonlar bakımından değerlendirilmesi için istatistik analizi yapıldı. Osteometrik verilere genel olarak bakıldığında, Norduz koyunlarında orbita'ya ait morfometrik ölçüm değerlerinin (sol orbital indeks-1 ve sağ-sol orbital indeks-2 hariç) erkek koyunlarda dişi koyunlara göre daha fazla olduğu gözlendi. Erkek ve dişi koyunların her ikisinde de sağ taraf orbital indeks-1 ölçüm değerlerinin sol taraf osteometrik ölçüm değerlerine göre istatistik olarak önemli düzeyde daha yüksek olduğu saptandı (P0.05). Morfometrik ölçüm değerleri arasında çoğunlukla pozitif yönlü korelasyonlar tespit edildi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to obtain the morphometric measurements of the orbits of the Norduz sheep living in the Norduz region, to determine the orbital index values, and to reveal the statistical biometric differences of the osteometric measurement values in terms of sexual dimorphism and homotypic variations. In the study, the skulls of 16 (8 male, 8 female) adult healthy Norduz sheep obtained from a private slaughterhouse in Van were used. Skull specimens were macerated according to appropriate maceration techniques. After removing all soft tissues in the orbital region, the skulls were whitened by soaking in hydrogen peroxide solution for 25-30 minutes. The morphometric measurement values of the orbit were obtained using a digital caliper. Then, statistical analysis was performed to evaluate orbital measurements in terms of both sexual dimorphism and homotypic variations. In general, it was observed that the morphometric measurement values of the orbit of the Norduz sheep (except for the left orbital index-1 and right-left orbital index-2) were higher in male sheep than in female sheep. Right orbital index-1 measurement values were found to be statistically significantly higher than left osteometric measurement values in both male and female sheep (P0.05). Mostly positive correlations were found between the morphometric measurement values.