Investigating the spatial quality perception of open public space users in historical touristic places: The case of Bellapais monastery, Beylerbeyi village, North Cyprus
Tarihi turistik yerlerde açık kamusal alan kullanıcılarının mekânsal kalite algısının incelenmesi: Kuzey Kıbrıs, Beylerbeyi köyü, Bellapais manastırı örneği
- Tez No: 735956
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE MÜGE AKKAR ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Turistik tarihi yerler, kamusal alanlarıyla birlikte çeşitli faktörlerden dolayı ziyaretçileri ve gündelik kullanıcıları cezbetmektedir. Bu faktörlerden biri, tarihi alanların korunmasını sağlayan ve kamusal alanlarının uzun vadede canlılığını kritik bir şekilde etkileyen yüksek mekân kalitesidir. Turistik tarihi yerlerin ve açık kamusal alanların mekânsal kalitesi, ziyaretçilerin ve gündelik kullanıcıların bakış açılarıyla etkin bir şekilde değerlendirilebilir. Bu araştırma, bu tür alanların mekânsal kalite algısını farklı kullanıcı türlerine göre dört tür gösterge (erişebilirlik, konfor, sosyallik ve aktivite) açısından değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Örnek olarak, korunmuş yapılı çevresiyle Kuzey Kıbrıs'ın en görkemli yerleri olan Bellapais Manastırı ve Beylerbeyi köyünü incelemektedir. Görsel kayıtlardan, doğrudan gözlemlerden, kentsel morfolojik analizlerden, anket ve görüşmelerden elde edilen nicel ve nitel, birincil ve ikincil veriler kullanılarak yapılan analizler kullanılarak, yukarıda belirtilen dört kalite göstergesine göre, hem Manastır'ın hem de Beylerbeyi'nin açık kamusal alanlarına ilişkin turistlerin ve ziyaretçilerin Kuzey Kıbrıs sakinlerinin ve vatandaşlarının mekânsal kalite algılarını değerlendirmektedir. COVID-19 pandemi koşullarının turistler, günlük kullanıcılar ve Kuzey Kıbrıs vatandaşları tarafından kamusal alan kullanımının azalmasına neden olan sınırlamalarına rağmen, araştırmanın bulguları her grubun açık alan kalitesini farklı algıladığını ve açık alanların mekânsal kalitesini etkileyen göstergeleri farklı değerlendirdiğini ortaya koymaktadır. Bu araştırma sonuçları ile benzer tarihi turistik alanların kentsel tasarım ve koruma yaklaşımları karşılaştırıldığında, kullanıcılarının kalite algısındaki farklılıklara rağmen, önemli tarihi turistik mekânların ortak kamusal ihtiyaçları karşılayarak, miras mekânlarının özgün özellikleri ve nitelikleri bozulmadan veya yok edilmeden mekânsal niteliklerinin artırılmasının gerektiği gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
Touristic historical places together with their public spaces attract and appeal visitors and everyday users due to several factors. One of these factors is the high spatial quality, critically impacting on the long-term viability and conservation of historical sites and their public spaces. The spatial quality of touristic historical places and their open public spaces can be effectively assessed by the viewpoints of visitors and everyday users. This research aims to evaluate the spatial quality perception of such spaces regarding four types of indicators (i.e., accessibility, comfort, sociability, and activity) according to different types of users. As the case study sites, it examines the Bellapais Monastery and the Beylerbeyi village, which are the most magnificent places in Northern Cyprus with their preserved built environment. It assesses the spatial quality perceptions of tourists and visitors, residents and citizens of Northern Cyprus about the open public spaces of both the Monastery and Beylerbeyi according to these four quality indicators. It uses quantitative and qualitative, primary and secondary data attained from visual records, direct observation, urban morphological analyses, a survey and interviews. Despite the limitations of COVID-19 pandemic conditions which led to a decrease in the use of public spaces by tourists, daily users and citizens of Northern Cyprus, the findings of the research reveal that each of the three groups perceives the open space quality differently and points out different indicators affecting the spatial quality of open public spaces. By comparing similar historical touristic environments and their urban design and conservation approaches, this research seeks to show that, despite the differences in the quality perception of its users, the spatial quality of some important historic touristic spaces should be increased for the common public needs without destroying the essential character and quality of heritage spaces.