Böbrek yetmezliği hastalarında besinsel durum göstergesi olarak serum çinko, albumin ve prealbumin düzeylerinin değerlendirilmesi
The evaluation of serum zinc, albumin and prealbumin levels as a nutritional status intermediate in renal failure patients
- Tez No: 735955
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR TABAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Akut ve kronik böbrek hasarı olan hasta grubunda beslenme yetersizliği hakkında fikir sahibi olmanın, beslenme desteğine ihtiyaç duyan vakaları belirlemenin ve diyet müdahalelerinin hastalık seyrini olumlu etkileyeceğini düşünmekteyiz. Bu çalışmada böbrek yetmezliği hastalarında [akut böbrek hasarı(ABH), hemodiyaliz(HD) tedavisi alan ve hemodiyaliz tedavisi almayan kronik böbrek hastalığı(KBH)] beslenme durumunun değerlendirilmesinde serum çinko, albumin ve prealbumin düzeylerini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 01.12.2020-01.12.2021 tarihleri arasında İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi iç hastalıkları servisine böbrek yetmezliği (ABH, HD tedavisi alan ve HD tedavisi almayan kronik böbrek hastalığı) nedeniyle yatışı yapılan 160 hasta ve iç hastalıkları polikliniğine başvuran 55 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Gönüllülerin demografik özellikleri ve laboratuvar parametreleri hastane otomasyon sistemi üzerinden elde edildi. Bulgular: Çalışmamız 102'si (%47,4) kadın,113'ü erkek (%52,6) olmak üzere toplam 215 olgu ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed investigating the levels of zinc, albumin and prealbumin, which may be useful in the evaluation of nutritional status and follow-up of the patients with renal failure such as the ones having acute kidney disease (AKD), chronic kidney disease not receiving hemodialysis(CKD-HD) and chronic kidney diseasereceiving hemodialysis(CKD+HD). Materials and Methods: This is a retrospective case-control study. We included 160 patients with kidney failure who had admitted to the internal medicine inpatient clinics of Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital of The University of Health Sciences, from 01.12.2020 to 01.12.2021. We included 55 healthy volunteers as a control group who applied toour outpatient clinic, for the same period. Demographic features and laboratory test results in the patient files were investigated and recorded. Results: We studied a total number of 215 cases,102 (%47,4) women and 113 (52.6%) of them were men.