Yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin ağız bakımı uygulamasına yönelik tutumlarının incelenmesi
Investigation of the attitudes of nurses working in intensive care units towards oral care practice
  1. Tez No: 735983
  2. Yazar: ESRA PINARKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PAKİZE ÖZYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Ağız bakımı, özellikle yoğun bakım ünitesinde yatan hastalar için genel hasta bakımı uygulamalarının ayrılmaz bir parçasıdır. Bu çalışmanın amacı, yoğun bakım hemşirelerinin ağız bakımına yönelik tutumlarını objektif bir değerlendirme aracıyla belirlemek için Delphi yöntemi kullanılarak“Ağız Bakımı Uygulamasına Yönelik Tutum Ölçeği”geliştirmek ve bu ölçek kullanılarak yoğun bakım hemşirelerinin ağız bakım uygulamalarına yönelik tutumlarını belirlemektir. Araştırmanın yapılabilmesi için Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan 30.04.2021 tarih ve 2021/337 sayılı izin alınmıştır. Araştırmanın örneklemi Afyonkarahisar ilindeki bir üniversite ve devlet hastanesinin yoğun bakım ünitesinde çalışan 262 hemşireden oluşmuştur. Araştırmanın verileri Hemşire Bilgi Formu ve Hemşirelerin Ağız Bakımı Uygulamasına Yönelik Tutum Ölçeği (ABUYTÖ) ile toplanmıştır. Verilerin analizi, istatistiksel paket program SPSS 22.0 ile yapılmıştır. Hemşirelere ait bireysel ve mesleki özellikleri ile ABUYTÖ'nin her bir maddesinin sayı ve yüzde dağılımları verilmiştir. Ölçeğin bilişsel, duyuşsal ve davranışsal alt boyut puanlarının karşılaştırılmasında ve hemşirelerin ağız bakımına ilişkin tutumlarının bireysel ve mesleki özelliklerinin karşılaştırılmasında t-testi ve varyans analizi kullanılmıştır. Ölçeğin geçerlik ve güvenilirlik analizleri yapılmıştır. Çalışmaya katılan 262 hemşirenin %66'sı kadın, 141'i dahili birimler yoğun bakım ünitesinde çalışmakta olup yaş ortalaması 29,176±7,199'dur. Hemşirelerin ağız bakımına yönelik ortalama tutum puanı 3,86±0,40 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Oral care, especially for patients in the intensive care unit, is an integral part of patient care. The aim of this study was to develop the“Attitude Scale Towards Oral Care Practice”using the Delphi method in order to determine the attitudes of intensive care nurses towards oral care with an objective assessment tool and to use this scale to determine the attitudes of nurses towards oral care practices. Ethical approval (2021/337) was obtained from the Clinical Research Ethics Committee of Afyonkarahisar Health Sciences University on 30.04.2021 in order to conduct the study. The study sample consisted of 262 nurses working in the intensive care units of a university and a public hospital in the city of Afyonkarahisar. The study data were collected with the Personal Information Form and the Attitude Scale Towards Oral Care Practice (ASTOCP). The SPSS 22.0 Statistical package program was used in the analysis of the data. Distributions of the personal and occupational characteristics of the nurses and each item of the ASTOCP are presented in numbers and percentages. T-tests and analysis of variance were used to compare the cognitive, affective and behavioral sub-dimension scores of the scale, and for the comparison of the personal and occupational characteristics of nurses with their attitudes towards oral care. The validity and reliability analyses of the scale were carried out. Among the 262 participant nurses in the study, 66% were female, 141 were working in the medical intensive care units, and the mean age was 29,176±7,199 years. The mean attitude score towards oral care of nurses was found to be 3.86±0.40.