Gebeliği planlı ve plansız olan kadınların psikososyal sağlıklarının ve kaygı düzeylerinin değerlendirilmesi
The evaluation of psychosocial health and anxiety levels of women with planned and unintended pregnancy
  1. Tez No: 735988
  2. Yazar: TUĞBA ALTUFAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜMRÜT BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Midwifery, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Araştırma, gebeliği planlı ve plansız olan kadınların psikososyal sağlıklarının ve kaygı düzeylerinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma bir devlet hastanesinin doğum kliniğe Ekim 2019-Nisan 2020 tarihleri arasında yatışı yapılan gebelerle yapılmış karşılaştırmalı tanımlayıcı bir çalışmadır. Örneklem büyüklüğü güç analizi ile hesaplanmış ve 236 gebe kadın (118 planlı, 118 plansız) çalışmaya dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to evaluate the psychosocial health and anxiety levels of women with a planned and unintended pregnancy. Material and Method: This descriptive and comparative study was carried out with pregnant women who were admitted to the obstetrics clinic of a public hospital between September 2019 and April 2020. The sample size was calculated by power analysis and 236 pregnant women were included in this study (118 women with planned pregnancy, 118 women with unintended pregnancy).