Planlı ve plansız gebeliklerde doğum korkusu ve prenatal emzirme öz-yeterliliği ilişkisinde bireysel değerlerin aracı rolü
The medating role of individual values in the relationship between fear of childbirth and prenatal breastfeeding self efficacy in planned and unplanned pregnancies
  1. Tez No: 949022
  2. Yazar: CEYDA ŞAPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç; Bu çalışma, planlı ve plansız gebelik yaşayan kadınların doğum korkusu ile prenatal emzirme öz-yeterliliği ilişkisinde bireysel değerlerin aracı rolünü incelemek amacıyla kesitsel türde gerçekleştirildi. Yöntem; Çalışmanın örneklemini İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Polikliniği'ne başvuran gebeliğin 3. trimesterindeki 302 primipar gebe oluşturdu. Çalışma verileri“Kadın Bilgi Formu”,“Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği (W-DEQ)”,“Prenatal (Doğum Öncesi) Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği (PEÖYÖ)”ve“Değer Tercihleri Ölçeği (DTÖ)”ile toplandı. Bulgular; Planlı gebelik yaşayan kadınların W-DEQ puan ortalaması 48,48 (SS=23,89) olup %73,4'ünün düşük düzeyde doğum korkusu yaşadığı; PEÖYÖ puan ortalamasının 81,68 (SS=13,23) olduğu belirlenmiştir. En yüksek bireysel değer puanları“Ahlaki Değer”5,56 (SS=3,47) ve“Dini Değer”5,37 (SS=4,72) olarak saptanmıştır. Plansız gebelik yaşayan kadınların ise W-DEQ puan ortalaması 56,64 (SS=25,59) olup %58'inin düşük düzeyde doğum korkusu yaşadığı; PEÖYÖ puan ortalamasının 79,90 (SS=14,20) olduğu görülmüştür. Bu grupta da en yüksek değer puanları“Dini Değer”5,93 (SS=3,39),“Ahlaki Değer”5,71 (SS=3,09) olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective; This cross-sectional study was conducted to examine the mediating role of individual values in the relationship between fear of childbirth and prenatal breastfeeding self-efficacy among women with planned and unplanned pregnancies. Methods; This study sample consisted of 302 primiparous pregnant women in their third trimester who applied to the Obstetrics Outpatient Clinic of Istanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital. The data were collected using the 'Women's Information Form', the 'Wijma Delivery Expectancy/Experience Questionnaire (W-DEQ)', the 'Prenatal Breastfeeding Self-Efficacy Scale (PBSES)', and the 'Value Preferences Scale (VPS)'. Results; The mean W-DEQ score of women with planned pregnancy was 48.48 (SD=23.89) and 73.4% of them had a low level of fear of childbirth; the mean PBSES score was 81.68 (SD=13.23). The highest individual value scores were 'Moral Value' 5,56 (SD=3,47) and 'Religious Value' 5,37 (SD=4,72). The mean W-DEQ score of women who had unplanned pregnancy was 56.64 (SD=25.59) and 58% of them had low level of fear of childbirth; the mean PBSES score was 79.90 (SD=14.20). In this group, the highest value scores were observed for 'Religious Value' (5.93, SD = 3.39) and 'Moral Value' (5.71, SD = 3.09). It was found that the level of childbirth fear in women with unplanned pregnancies was significantly higher than in those with planned pregnancies (p < 0.05). A significant negative relationship was found between childbirth fear and prenatal breastfeeding self-efficacy in both planned and unplanned pregnancies (p < 0.05). No mediating role of individual values was identified in the relationship between childbirth fear and prenatal breastfeeding self-efficacy in either group. Conclusion; Pregnancy planning is a significant factor in reducing childbirth fear. A significant relationship exists between childbirth fear and prenatal breastfeeding self-efficacy; therefore, it is recommended to assess both variables together. However, it was concluded that individual values do not mediate this relationship. Pregnancy planning plays a critical role in reducing fear of childbirth. The significant negative association identified between childbirth fear and prenatal breastfeeding self-efficacy underscores the necessity of evaluating these variables in conjunction within clinical practice. Nevertheless, no empirical support was found for the mediating role of individual values in this relationship.