Kronik venöz yetmezlik hastası bireylerin egzersiz inançlarının değerlendirilmesi
Evaluation of exercise beliefs of individuals WİTH chronic venous insufficiency
  1. Tez No: 735989
  2. Yazar: RUMEYSA REİS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORÇİN TELLİ ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı kronik venöz yetmezlik (KVY) hastası bireylerin egzersiz inançlarını değerlendirmektir. Çalışmaya Dupleks ultrason ve fiziki muayene ile KVY tanısı almış, yaş ortalaması 46,26±12,31 yıl olan 150 birey dahil edildi. Tüm katılımcılar Trabzon Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ahi Evren Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde değerlendirildi. Bireylerin egzersiz alışkanlıklarını değerlendirmek için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Form (UFAA-KF) ve egzersiz inançlarını değerlendirmek için Egzersiz Sağlık İnanç Modeli Ölçeği (ESİM) kullanıldı. Çalışma bulguları incelendiğinde bireylerin ESİM ölçeği genel sağlık değerleri alt boyutu ile klinik, etyolojik, anatomik, patofizyolojik (CEAP) skoru, fiziksel aktivite düzeyi, çalışma durumu ve vücut kitle indeksi (VKİ) grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur (p0,05). Çalışmamızdan elde edilen sonuçlar KVY hastası bireylerde bazı alt boyutlarda egzersiz inancının bulunduğunu göstermiştir. Bireylerin venöz yetmezlik tedavisinde egzersizin rolü ile ilgili bilgilendirilmeleri ve tedavi programlarına egzersizin dahil edilmesinin, egzersiz inançlarını artıracağı düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the exercise beliefs of individuals with chronic venous insufficiency (CVI). 150 individuals with a mean age of 46.26±12.31 years and diagnosed with CVI by duplex ultrasound and physical examination were included in the study. All participants were evaluated at Trabzon Health Sciences University Ahi Evren Thoracic and Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital. The International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IPAQ-Short Form) was used to evaluate the exercise habits of individuals, and the Exercise Health Belief Model Scale (HBMS-E) was used to evaluate exercise beliefs. When the study findings were examined, a statistically significant difference was found between the HBMS-E scale general health values sub-dimension and the clinical, etiological, anatomical, pathophysiological (CEAP) score, physical activity level, employment status and body mass index (BMI) groups (p0.05). The results obtained from our study showed that individuals with chronic venous insufficiency have exercise belief in some sub-dimensions. We think that informing individuals about the role of exercise in the treatment of venous insufficiency and including exercise in their treatment will increase their exercise beliefs.