Türkiye'de tarımın durumu, sorunları ve çözüm önerileri
Status of agriculture in Turkey, problems and solutions
  1. Tez No: 736020
  2. Yazar: RUHAN ÖNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUMHUR AYDINALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Dünyada gıda tüketimi zamanla artış göstermektedir. Özellikle tarımsal ürünlerin üretimi önemli bir sorun haline gelmeye başlamıştır. Ülkemizin tarımsal faaliyetleri Dünya üzerinde ki toplam üretime katkı sağlayacak düzeydedir. Diğer sektörlerde olduğu gibi tarım sektörü de bir takım sorunlara sahiptir.Verimlilik, eğitim, tarım arazilerinin amaçdışı kullanımı, arazi bölünmeleri, gübre kullanımı, kirlilik problemleri gibi yapısal sorunların yanında uygulanan yanlış tarım politikaları da tarım için ciddi sorunlar ortaya çıkarabilmektedir. Bu nedenle tarımsal sorunları inceleyip çözüm yolları sunulması sürdürülebilir bir tarım için önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Food consumption in theworld is increasing overtime.Especially the production of agricultural products has started to become an important issue. The agricultural activities of our country are at a level that will contribute to the total production in the world. As in other sectors, the agricultural sector has some problems. In addition to structural problems such as productivity, education, misuse of agriculturalland, division of land,using fertilizer, pollition problems wrong agricultural policies can also caouse serious problems for agriculture. For this reason, it is important for a sustainable agriculture to examine agricultural problems and present solutions.