Predictors of foreign language speaking anxiety in a tertiary level Turkish EFL context
Türkiye'de üniversite düzeyinde yabancı dil olarak İngilizce öğrenimi bağlamında yabancı dil konuşma kaygısının yordayıcıları
- Tez No: 736048
- Danışmanlar: PROF. DR. BİNNUR GENÇ İLTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Konuşma, en çok kaygı uyandıran dil becerisi olarak kabul edildiği için İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenenlerin yaşadığı konuşma kaygısı yaygın bir sorundur. Bu bakımdan, bu çalışma Türkiye'de İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen üniversite öğrencilerinin yabancı dil konuşma kaygısını belirlemeyi ve bu kaygının yabancı dilde iletişim kurma istekliliği, ideal ve zorunlu yabancı dil benlikleri ve yabancı dil öğrenme motivasyonu ile ilişkilerini incelemeyi amaçlamıştır. 2020-2021 eğitim öğretim yılında Türkiye'deki bir özel üniversitede gerçekleştirilen çalışmada, karma yöntem yaklaşımı ve ardışık açıklayıcı sıralı desen benimsenmiştir. Nicel veri, her bir değişken için bölümler ve ölçeklerin yer aldığı bir form aracılığıyla toplanmış ve istatistiksel analize tabi tutulmuştur. Yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanan nitel veri ise içerik analizine tabi tutulmuştur. Sonuçlar, öğrencilerin yabancı dil konuşma kaygıları, yabancı dilde iletişim kurma isteklilikleri, ideal ve zorunlu yabancı dil benlikleri ve yabancı dil öğrenme motivasyonlarının algılanan düzeyleri ve özellikleri hakkında detaylı bilgiler elde edilmesini sağlamıştır. Bulgular, zorunlu yabancı dil benliğinin yabancı dil konuşma kaygısıyla en güçlü ilişkiye sahip olduğunu ve anlamlı düzeyde pozitif korelasyon gösterdiğini ortaya koymuştur. Bulgular, yabancı dil konuşma kaygısının, yabancı dilde iletişim kurma istekliği, ideal yabancı dil benliği ve yabancı dil öğrenme motivasyonu ile negatif korelasyon gösterdiğine işaret etmiştir. Ayrıca, çoklu regresyon sonuçları, zorunlu yabancı dil benliğinin, yabancı dil konuşma kaygısının en güçlü ve tek pozitif yordayıcısı olduğunu göstermiştir. Bunu, sırasıyla yabancı dil öğrenme motivasyonu ve ideal yabancı dil benliğinden oluşan iki negatif yordayıcı izlemiştir. Ancak, yabancı dilde iletişim kurma istekliliği, yabancı dil konuşma kaygısının açıklanmasına anlamlı bir katkı sağlamamıştır. Çalışmanın sonuçlarına bağlı olarak eğitime ilişkin ve gelecek çalışmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Speaking anxiety experienced by second/foreign language (L2) learners is a common issue in foreign language education (FLE) as speaking is regarded as the most anxiety-provoking one among language skills. In this respect, the current study intended to explore tertiary level English as a foreign language (EFL) learners' English-speaking anxiety and its relationship with their L2 willingness to communicate (WTC), ideal and ought-to L2 selves, and L2 motivation in the Turkish EFL context. The study was conducted at a private university in Turkey in the 2020-2021 academic year. A mixed-methods approach was adopted using an explanatory sequential design. Quantitative data were gathered by utilizing a composite survey form that involved sections and scales for each variable and analyzed statistically. Qualitative data collected by means of semi-structured interviews were subjected to content analysis. Results provided deep insights into perceived levels and characteristics of learners' L2 speaking anxiety, L2 WTC, ideal and ought-to L2 selves, and L2 motivation. Findings also revealed that the ought-to L2 self had the strongest relationship with L2 speaking anxiety and showed a significant positive correlation while the other variables, including L2 WTC, ideal L2 self, and L2 motivation displayed negative correlations with it. Moreover, multiple regression results indicated that the ought-to L2 self was the strongest and the only positive predictor of L2 speaking anxiety. This was followed by L2 motivation and the ideal L2 self, which were two negative predictors respectively. However, L2 WTC did not make a significant contribution to explaining L2 speaking anxiety. Based on the results of the current study, pedagogical implications were drawn, and suggestions for further studies were highlighted.