Ortaokul öğrencilerine verilen fen bilimleri ödevleri ve geribildirimlerine yönelik öğretmen, öğrenci ve veli görüşleri
Teacher, students and parent opinions on science homeworks and feedback given to secondary school students
  1. Tez No: 736056
  2. Yazar: YAĞMUR BAĞLAMA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada fen bilimleri dersi kapsamında öğrencilere nasıl ödevler ve geri bildirimler verildiğinin ve bunlara yönelik öğretmen, öğrenci ve veli görüşlerinin ortaya koyulması amaçlanmıştır. Ayrıca, çalışmada öğretmenlerin, öğrencilerin ve velilerin fen bilimleri ev ödevleri noktasında karşılaştıkları güçlükler belirlenmiştir. Çalışma grubunda altı fen bilimleri öğretmeni, altı öğrenci ve altı velinin yer aldığı bu nitel çalışma 2019-2020 eğitim öğretim yılında Gaziantep ilinde gerçekleştirilmiştir. Öğretmen, öğrenci ve velilerle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bu verilerin analizleri için içerik analizi kullanılmıştır. Analizler sonucunda, öğretmen ve öğrencilerin ödevleri ve geri bildirimleri gerekli buldukları, öğretmenlerin düzenli olarak ödev verdikleri ve öğrencilerin fen bilimleri ödevlerini tamamlamak için haftada ortalama 1 ya da 2 saat ayırdıkları belirlenmiştir. Öğretmenlerin ödev olarak test ve alıştırma soruları verdikleri, düzenli kontrol sağlayarak sözlü geri bildirim sağladıkları ve araştırma, proje ve ürün-odaklı ödevlerde yazılı geri bildirim vermeye çalıştıkları belirlenmiştir. Ailelerin WhatsApp aracılığıyla ödevlendirmelerden haberdar oldukları anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to reveal how homework and feedback were given to students within the scope of science course and to examine the opinions of teachers, students and parents about homework and feedback. In addition, the difficulties faced by teachers, students and parents in science homework were determined. This qualitative study, which included six science teachers, six students, and six parents in the study group, was carried out in the province of Gaziantep in the 2019-2020 academic year. Semi-structured interviews were conducted with teachers, students and parents. Content analysis was used for the analysis of the data. As a result of the analyzes, it was determined that the teachers and students found homework and feedback necessary, that the teachers gave homework regularly, and that the students allotted an average of 1 or 2 hours a week to complete their science homework. It was found out that the teachers gave test and practice questions as homework, provided verbal feedback through regular checks, and tried to give written feedback in research, project and product-oriented assignments. It was understood that the families were aware of homework assignments via WhatsApp.