Biochemical and immunological study in Iraqi patients with brain tumor
Iraklı beyin tümörlü hastalarda biyokimyasal ve immünolojik çalışma
- Tez No: 736060
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİM HUSSEİN HASSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Kasım 2021'den Şubat 2022'ye kadar, Irak, Kerbela'daki Al-Hussein Hastanesi'ndeki araştırmacılar, beyin tümörlü hastalarda bakteriyemi ve immünolojik belirteçlerin prevalansını araştıracaklar. Beyin tümörlü 50 hasta (27 erkek, 23 kadın) ve kontrol olarak 30 sağlıklı insan. Hem hastalardan hem de kontrollerden kan alındı. Kan üre, kreatinin, alkalin fosfat ve CKBB Fujifilm ile ve interlökin-12 (IL-12) ELISA ile ölçüldü. Bulgular, en savunmasız yaş grubunun diğer yaş gruplarına kıyasla %26 enfeksiyon oranıyla 1-10 yaş grubu olduğunu gösterdi. Hastalarda ortalama üre seviyesi, sağlıklı kontrollerde 28.21 mg/dl'ye kıyasla 29.74 mg/dl idi; bu, kreatinin aksine, hastalarda 0.6 mg/dl'ye kıyasla daha yüksek olan kreatinin'in aksine, iki grup arasında anlamlı bir fark olmadığını gösteriyor. ebeveynler, p 0.01 anlamlı bir farkla. Ayrıca Alkalin Fosfataz düzeyi (188.22 U/L) sağlıklı olandan (187.76 U/L) önemli ölçüde farklı değildi ve CK-BB düzeyi de (p>0.005) değildi. Hastalarda interlökin-12 seviyeleri sağlıklı kontrollere göre daha düşüktür.
Özet (Çeviri)
From November 2021 to February 2022, researchers at Al-Hussein Hospital in Karbala, Iraq, will investigate the prevalence of bacteremia and immunological markers in patients with brain tumors. 50 patients with brain tumors (27 males, 23 females) and 30 healthy people as controls. Both patients and controls had blood drawn. Blood urea, creatinine, alkaline phosphate, and CKBB were measured by Fujifilm, and interleukin-12 (IL-12) by ELISA. The findings indicated that the most vulnerable age group was 1-10 year olds, with a 26% infection rate compared to other age groups. The average urea level in patients was 29.74 mg/dl compared to 28.21 mg/dl in healthy controls, indicating no significant difference between the two groups, unlike creatinine, which was higher in patients 0.6 mg/dl compared to 0.4 mg/dl in their parents, with a p 0.01 significant difference. Also, the level of Alkaline Phosphatase (188.22 U/L) was not substantially different from the healthy (187.76 U/L), nor was the level of CK-BB (p>0.005). Interleukin-12 levels in patients are lower than in healthy control