Fertil kadınlar ve embriyo transferi sürecindeki kadınların uyku kalitesi, yorgunluk ve fiziksel aktivite düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of sleep QUALİTY, fatigue and physical activity level of fertile women and women in embryo transfer process
  1. Tez No: 736069
  2. Yazar: ARZU TOKLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Embriyo Transferi (ET) sürecinde kadınların uyku kalitesi, yorgunluk ve fiziksel aktivite durumlarını belirlemek ve fertil kadınlar ile fark olup olmadığını incelemektedir. Yöntem: Tanımlayıcı, ilişkisel ve karşılaştırmalı desende gerçekleştirilen bu araştırmanın örneklemi, Aralık 2020- Haziran 2021 tarihleri arasında, Tüp Bebek Merkezi ve Jinekoloji Polikliniği'ne başvuran 250 kadından oluşmaktadır. Kişisel Bilgi Formu, Pitsburg Uyku Kalitesi Ölçeği (PUKİ), Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu, Yorgunluk Şiddet Skalası (YŞS) kullanılarak elde edilen verilerin analizinde, Mann Whitney U testi, Kruskall Wallis H, Wilcoxon testi, Ki-Kare ve Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Fertil kadınların (4.75±3.35) ve ET sürecinde kadınların (3.52 ±2.67) PUKİ ort. iyi düzeyde olduğu saptanmıştır. ET tedavisinin başıyla kıyasladığında bHCG testinden önce kadınların uyku bozukluğu ve gündüz islev bozukluğu alt boyutlarında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu bulunmuştur (sırayla U=-2.61, p=0.0106 ve U=-2.02, p=0.0463). Fertil kadınların YŞS puanının (2.87 ±2.27), ET tedavisinin başındaki kadınların YŞS puanından (2.24 ±1.87) istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu (U= 2.30 p=0.0225), ET tedavisinin başına kıyasla bHCG testi öncesi YŞS puanlarının (2.55 ±1.83) arttığı saptanmıştır (U=-2.72, p=0.0079). Fertil kadınların toplam fiziksel aktivite süresi 4775.66 ±2820.07 dk/gün, ET sürecindeki kadınların 4957.61±2557.3 dk ve iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı saptanmıştır (U=-0.52, p=0.6046). ET tedavisinin başında toplam fiziksel aktivite süresi 4957.61±2557.3 iken bHCG testinden önce 2079.05±2295.36 olduğu aktivite süresinin azaldığı belirlenmiştir (p=0.00). ET tedavisinin başında kadınların adım sayıları ortalama 6267.50±3567.761 iken bHCG testinden önce ortalama 3365.63±2158.197 olduğu, adım sayılarının azaldığı görülmüştür (W=-4.33, p=0.00). Sonuç: ET tedavisinin başındaki kadınlar ve fertil kadınların uyku kalitelerinin iyi olduğu, iki grubun fiziksel aktivite düzeyleri arasında farklılık olmadığı, fertil kadınların yorgunluk düzeyinin ET tedavisi başındaki kadınlardan daha fazla olduğu saptanmıştır. ET tedavisi başındaki ölçümlere göre kadınların bHCG testi öncesi uyku bozukluğu, gündüz işlev bozukluğu ve yorgunluğunun arttığı, fiziksel aktivite süresi ve adım sayılarının azaldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the sleep quality, fatigue and physical activity status of women during the Embryo Transfer (ET) process and to examine whether there is a difference with fertile women. Method: The sample of this research, which was carried out in a descriptive and relational design, consists of 250 women who applied to the IVF Center and Gynecology Polyclinic between December 2020 and June 2021. Mann Whitney U test, Kruskall Wallis H, Wilcoxon test, Chi-Square and Spearman correlation analysis were used in the analysis of the data obtained using the Personal Information Form, Pittsburg Sleep Quality Scale (PSQS), International Physical Activity Questionnaire (Short Form) (IPAQ), and Fatigue Severity Scale (FSS). Results: The mean PSQI of fertile women (4.75±3.35) and women during ET (3.52 ±2.67). was found to be good. It was found that there was a statistically significant difference in sleep disturbance and daytime dysfunction sub-dimensions of women before bHCG test compared to the beginning of ET treatment (U=-2.61, p=0.0106 and U=-2.02, p=0.0463, respectively).The FSS score of fertile women (2.87 ±2.27) was statistically significantly higher than the FSS score of women at the beginning of ET treatment (2.24 ±1.87) (U= 2.30 p=0.0225), It was determined that the YSS scores (2.55 ±1.83) before the bHCG test increased compared to the beginning of ET treatment (U=-2.72, p=0.0079).Total physical activity duration of fertile women was 4775.66 ±2820.07 min/day, 4957.61±2557.3 min. for women in ET process, and there was no statistically significant difference between the two groups (U=-0.52, p=0.6046). While the total duration of physical activity was 4957.61±2557.3 at the beginning of the ET treatment, it was 2079.05±2295.36 before the bHCG test, the activity duration decreased (p=0.00). At the beginning of the ET treatment, the average number of steps of the women was 6267.50±3567.761 while it was 3365.63±2158.197 before the bHCG test, and the number of steps decreased. (W=4.33,p=0.00). Conclusion: It was determined that the sleep quality of women at the beginning of ET treatment and fertile women was good, there was no difference between the physical activity levels of the two groups, and the fatigue level of fertile women was higher than that of women at the beginning of ET treatment. According to the measurements at the beginning of the ET treatment, it was determined that the sleep disorder, daytime dysfunction and fatigue of the women before the bHCG test increased, the duration of physical activity and the number of steps decreased.