Açıklanamayan infertilite, polikistik over sendromu ve endometrioma tanısı alan hastalar ile sağlıklı kadınlarda endometrial implantasyon faktörü olarak corin ve prokalsitonin'in karşılaştırılması
Comparison of the levels of corin and procalsitonin in endometrial flushing fluid between women with unexplained infertility ,polycystic ovary syndrome ,endometrioma and fertile healthy women for endometrial implantation factors
  1. Tez No: 406747
  2. Yazar: ZEYNEP ŞEYHANLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERPİL AYDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
GİRİŞ:Endometrial reseptivite, luminal epitelyumun blastokist implantasyonu için uygun olduğu zamanı ifade eder. Luminal epitelde, glandüler epitelde ve aynı zamanda endometrial stromada önemli gelişimsel değişiklikler meydana gelir. Reseptif endometrium ve canlı bir embriyo gelişiminin her ikisi de başarılı bir implantasyon için gereklidir. Son zamanlarda luteal fazın değişik evrelerini gösteren reseptivite belirteçleri denen pek çok molekül tanımlanmıştır. AMAÇ:Bu çalışmanın amacı açıklanamayan infertilite, polikistik over sendromu ve endometrioma tanısı alan hastalar ile sağlıklı kadınların endometrial yıkama sıvısında endometrial implantasyon faktörü olarak corin ve prokalsitonin düzeylerinin karşılaştırılmasıdır. MATERYAL- METOD:Ocak 2013-Haziran 2013 tarihleri arasında yaşları 20 ile 40 arasında değişen açıklanamayan infertilite(n:20), polikistik over sendromu (n:20, endometrioma (n:20) çalışma grubu olarak ve sağlıklı fertil kadınlar(n:20) kontrol grubu olarak dahil edildi. Tüm hastaların implantasyon penceresi döneminde endometrial yıkama örneklerinde CORİN ve PROKALSİTONİN düzeyleri çalışıldı ve gruplar arasında karşılaştırıldı. SONUÇ: Demografik açıdan benzer bulunan gruplarda endometrial yıkama sıvısında ölçülen corin ve prokalsitonin düzeyleri arasında karşılaştırma yapıldığında istatistiksel anlamlı fark bulunamamıştır. TARTIŞMA:Az sayıda araştırılan marker implantasyonun biyomekanizmasını açıklamada yeterli olmadığı için ve endometrial reseptivitede çok sayıda biyomarker rol alması nedeniyle ekspresyon bozukluklarında fazla sayıda markerı içeren geniş çalışmalara ihtiyaç vardır. ANAHTAR KELİMELER:Açıklanamayan İnfertilite, Corin, Endometrial Reseptivite, Endometrioma, Prokalsitonin, Polikistik Over Sendromu
Özet (Çeviri)
BACKGROUND:Endometrial receptivity represents the time of which the luminal epitelium is available for blasttocyst implantation. In luminal epitelium, glandular epitelium and also in endometrial stroma soma important growth changes occurs.For o succesive implantation, both receptive endometrium and a live embryo growth are required.Recently, a lot of molecules have been identified as receptivity markers during implantation window. AIM:Purpose of this study is to compare the levels of corin and procalcitonin in endometrial washing liquid for endometrial implantation factor, between the patients whom are diagnosed to have unexplained infertility, polycystic ovary syndrome, endometrioma and the fertile healthy women. MATHERIAL AND METHODS:Between January 2013-June 2013, as a study group of women ages differ in range of 20-40, whom had unexplained infertility (n:20), polycystic ovary syndrome (n:20), endometrioma(n:20) and as a control group of healthy fertile women (n:20) were included.In the period of implantation window, in all the patients' endometrial wasshing samples, corin and procalcitonin levels were analyzed on and compared between the groups. RESULTS:The levels of corin and procalcitonin in endometrial washing liquid were similar in all groups whom were similar demographically and there were no statistically significant differences between the groups. CONCLUSION:Because of biomarkers insufficient to explain the implantatin mechanism and a lot of biomarker takes places in endometrial receptivity, it is needed to have larger series which includes a lot of markers in expression defects. KEYWORDS:Corin, EndometrialReceptivity, Endometrioma, Procalcitonin, Polycystic Ovary Syndrome, Unexplained Infertility