Dış ticarette lojistiğin önemi ve Azerbaycan'da yeni lojistik uygulamalarının dış ticarete etkisi
The importance of logistics in foreign trade and the effect of new logistics practices on foreign trade in azerbaijan
- Tez No: 736085
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN MURAT KOÇTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez çalışmasında dış ticarette lojistiğin önemi ve Azerbaycan'da yeni lojistik uygulamalarının dış ticarete etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde dış ticarette lojistiğin öneminden bahsedilmiş, lojistiğin faaliyetleri ele alınmış ve dış ticaret ile lojistik arasında olan ilişki ile ilgili yapılan araştırmaların literatür taraması yapılmıştır. İkinci bölümde Azerbaycan hakkında genel bilgiler verilmiş, Azerbaycan'ın dış ticaret yapısı incelenmiş ve lojistik altyapısına yapılan yatırımlar öne çıkarılmıştır. Son bölüm olan üçüncü bölümde araştırma verileri ve bulgular verilmiştir. Üçüncü bölümde, Azerbaycan'ın lojistik sektöründe hizmet veren sekiz lojistik şirketlerinin üst düzey yöneticileri ve lojistik uzmanları ile mülakat yoluyla toplanmış veriler betimsel analize tabi tutulmuştur. Akabinde Azerbaycan'ın lojistik sektörü ile ilgili SWOT analiz yapılmış, sektörde olan güçlü yönler, zayıf yönler, fırsatlar ve tehditler gösterilmiştir. SWOT analiz sonucunda zayıf yönlere çözüm önerileri verilmiştir. Betimsel analiz değerlendirmesi sonucunda lojistiğin önemi vurgulanmış ve Azerbaycan'daki yeni lojistik uygulamalarının dış ticarete etkisinin pozitif yönde olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda bu sektörün bazı eksiklikleri olsa da daha da gelişeceği yönündeki öngörülerin pozitif olduğu sonucuna varılmış ve bu fikirler devlet programlarıyla desteklenmektedir. Tezden elde edilen sonuçlarının hem literatüre hem de sektördeki ve sektöre yeni girecek lojistik şirketleri için faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to examine the importance of logistics in foreign trade and the effect of new logistics applications on foreign trade in Azerbaijan.In the first part of the research, the importance of logistics in foreign trade was mentioned, the activities of logistics were discussed and the literature review of the researches on the relationship between foreign trade and logistics was made. In the second part, general information about Azerbaijan was given, the foreign trade structure of Azerbaijan was examined and the investments made in the logistics infrastructure were highlighted. In the third section, the data collected through interviews with top managers and logistics experts of eight logistics companies serving in the logistics sector of Azerbaijan were subjected to descriptive analysis. In addition, SWOT analysis was made in the logistics sector of Azerbaijan, and the strengths, weaknesses, opportunities and threats in the sector were shown. As a result of the SWOT analysis, solution suggestions were given to the weak points. As a result of the descriptive analysis evaluation, the importance of logistics was emphasized and it was determined that the new logistics applications in Azerbaijan had a positive effect on foreign trade. At the same time, it has been concluded that the predictions that this sector will develop further, even though there are some deficiencies in the country, are positive and these ideas are supported by government programs. The results obtained from this research will be beneficial both for the literature and for the logistics companies that are and will be in the sector.