Çocukluk çağı solid tümörlerinde doksorubisine bağlı kardiyotoksisitede RARG rs2229774,SLC28A3 rs7853758 ve UGT1A6 *4 rs17863783 genlerinin rolü
  1. Tez No: 736087
  2. Yazar: ABDULLAH GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA KARPUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çocukluk çağı kanserleri, nadir görülmekle birlikte morbidite ve mortalitenin en sık nedenlerinden biridir. Son dönemlerde kanser tedavisinde, erken teşhis ve kemoterapötiklerin etkili kullanımı sayesinde yaşam şansı %70'lere yükselmiştir. Antrasiklinler solid tümör ve lösemi tedavilerinde kullanılan oldukça etkili sonuçlar veren antinoeplastik ilaçlardır. En ciddi ve en sık görülen yan etkisi ise kardiyotoksisitedir. Çalışmamızda çocukluk çağı solid tümörlerinde doksorubisine bağlı kardiyotoksisite gelişme riski açısından RARG rs2229774, SLC28A3 rs7853758 ve UGT1A6*4 rs17863783'ın tek nükleotid polimorfizmlerinin rolünü belirlemeyi hedefledik. Çalışmaya doksorubisin tedavisi alan ve en az iki yıl önce tedavisi tamamlanan 60 çocuk hasta (yüksek doz: 30 hasta, düşük doz: 30 hasta), yaş ve cinsiyet yönünden benzer 50 sağlıklı çocuk (kontrol grubu) alındı. Hastalar ayrıca sol ventrikül sistolik ve diyastolik fonksiyonlarına göre kardiyotoksisite gelişen ve gelişmeyen olarak iki grupta incelendi. Tüm çocuklardan alınan periferik kan örneklerinden RARG rs2229774, SLC28A3 rs7853758 ve UGT1A6*4 rs17863783 polimorfizmleri çalışıldı. Hasta ve kontrol grubunun demografik özellikleri, ekokardiyografik parametreleri ve genetik sonuçları değerlendirildi. Yapılan analizler neticesinde RARG rs2229774 ve UGT1A6*4 rs17863783 polimorfizmleri kardiyotoksisite gelişen hastalarımızın önemli bir kısmında saptanmasına rağmen kardiyotoksisite ile arasında ilişki anlamlı değildi. SLC28A3 rs7853758 polimorfizminin ise kardiyotoksisite riski azaltma etkisi anlamlı değerlere yakın olarak bulundu (p=0,061).
Özet (Çeviri)
Cancers in childhood, although it is rare, they are one of the most common causes of mortality and morbidility. As mentioned in [ ], the chance of survival in childhood cancer treatments has increased to 70% with early diagnosis and effective use of chemotherapeutics recently. Anthracyclines are antinoeplastic drugs used in solid tumor and leukemia treatments with quite effective results. The most serious and common side effect of anthracyclines is cardiotoxicity. In our study, we aimed to determine the role of RARG rs2229774, SLC28A3 rs7853758 and UGT1A6 *4 rs17863783 genes in the risk of doxorubicin-induced cardiotoxicity in childhood solid tumors. 60 pediatric patients (high dose: 30 patients, low dose: 30 patients) who received doxorubicin treatment and completed at least two years ago, and 50 healthy children (control group) who are similar in age and gender were included in the study. The patients were also analyzed in two groups according to their left ventricular systolic and diastolic functions as those with and without cardiotoxicity. Genes (RARG rs2229774, SLC28A3 rs7853758 and UGT1A6 *4 rs17863783) were studied from peripheral blood samples taken from all children. Also, demographic characteristics, echocardiographic parameters and genetic results of the patient and control groups were evaluated. As a result of the analysis, although genes (RARG rs2229774, SLC28A3 rs7853758 and UGT1A6 *4 rs17863783) were detected in a significant portion of our patients who developed cardiotoxicity, no significant relationship was found between these genes and cardiotoxicity. The cardiotoxicity risk reduction effect of SLC28A3 rs7853758 gene was found to be close to significant values (p=0,061).