Kalıtsal metabolik hastalıklarda bakımverenin sağlık okuryazarlığının değerlendirilmesi
Parent/caregiver HEALTH literacy among children with inherited metabolic disorders
  1. Tez No: 736088
  2. Yazar: FATMANUR YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS OKUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş: Kliniğimizde kalıtsal metabolik hastalık tanısı ile takipli olan hasta bakımverenlerinin sağlık okuryazarlık düzeyini değerlendirdik. Yöntem: Çalışmaya 100 hasta bakımvereni dahil edildi. Katılımcılar, sağlık okuryazarlık düzeyini ölçmeye yönelik kısa bir anket yanıtladı. Sorular aracılığı ile katılımcıların sağlık okuryazarlık düzeyi, hasta ve bakımveren üzerine etkisi değerlendirildi. Kalıtsal metabolik hastalıklarda bakımverenin sağlık okuryazarlığının ölçümüne yönelik anket ve TSOY-32 (Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği) uygulandı. Bulgular: Anket yanıtlama oranı %100 idi. Çalışmaya dahil edilen katılımcıların yaş ortancası 36 (19-52) olarak saptandı, %70'i kadın, %30'u erkeklerden oluşmaktaydı. Katılımcıların TSOY-32'ye göre sağlık okuryazarlık düzeyleri değerlendirildiğinde; %29'u (n=29) yetersiz, %41'i (n=41) sınırlı, %25'i (n=25) yeterli ve %5'i (n=5) mükemmel olarak tespit edildi. Eğitim durumlarına göre sağlık okuryazarlık düzeyi değerlendirildiğinde; lise ve üzeri eğitim alan grupta sağlık okuryazarlığı düzeyi diğer gruba göre daha yüksek saptanmıştır(p0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction: We evaluated the health literacy level of the families/caregivers of patients who were followed up in our clinic with the diagnosis of inherited metabolic disorders. Method: 100 caregivers were included in the study. Participants answered a short questionnaire to measure their level of health literacy. The health literacy level of the participants and the effect on the patient and caregiver were evaluated through the questions. A questionnaire and TSOY-32 (Turkish Health Literacy Scale) were applied to measure caregiver's health literacy in inherited metabolic disorders. Results: The survey response rate was 100%. The median age of the participants included in the study was found to be 36 (19-52), 70% of them were female and 30% were male. Participant's health literacy levels were evaluated according to TSOY-32; 29% (n=29) were inadequate, 41% (n=41) limited, 25% (n=25) adequate and 5% (n=5) excellent. Health literacy levels were evaluated according to the their educational status; the level of health literacy was found to be higher in the group with high school or higher education compared to the other group(p0.05).