Neural underpinnings of biological motion perception under attentional load
Dikkat yükü altında biyolojik hareket algısının nöral temelleri
- Tez No: 736094
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU AYŞEN ÜRGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yalnızca hareket eden noktalar halinde (Nokta ışıklı uyaran) gösterilse dahi insanlar biyolojik hareketi (BH) kolayca tespit edip, biyolojik olmayan hareketten çabasızca ayırt edebilirler. Yaşamsal ve sosyal önemi göz önüne alınarak BH algısının otomatik gerçekleştiği öne sürülmektedir. Öyle ki Thornton ve Vuong (2004), çeperdeki görevle ilgisi olmayan BH uyaranının foveadaki performansı etkilediğini göstermiştir. Ancak bu aşağıdan yukarıya gerçekleşen BH işlenmesinin nöral temeli alanda detaylıca incelenmemiştir. Seçici dikkat altında BH algısı, oksipito-temporal, parietal, ve premotor korteksleri içeren bir ağ tarafından desteklenmektedir. BH üzerine yapılan bir retinotopi çalışmasında (Saygın & Sereno, 2008), seçici dikkat altında ve dışında BH için farklı retinotopi haritalandırılması bulunmuştur. Bu sonuçlardan yola çıkarak, dikkat odağının dışında, görevle ilişkisiz olarak çeperde gösterilen BH'nin aşağıdan yukarıya olan algılanmasının dikkat yükü altında nasıl gerçekleştiğini araştırdık. Katılımcılar (N=31), foveada dikkatlerini vermeleri gerektiği bir görsel tespit deneyini yaparlarken çeperde düzgün ya da karıştırılmış BH uyaranı gördükleri iMRG çalışmamıza girdiler. Sonuçlarımız dikkat yükünün ana efektini fronto-parietal bölgelerde, çeperdeki uyaranların ana efektini ise oksipito-temporal kortekste gösterdi. Hem tek-değişkenli hem de çok değişkenli örüntü analizi sonuçları BH üzerindeki dikkat yükü modülasyonunu desteklemektedir. Ayrıca, BH algısını destekleyen temel bölgeleri ilgi bölgesi olarak seçtiğimiz analiz de sonuçlarımızı detaylandırarak dikkat yükünün BH üzerindeki etkisinin bilateral oksipito-temporal kortekste parietal ve premotor korteks bölgelerine göre daha güçlü olduğunu gösterdi. Sonuç olarak, seçici dikkat dışında BH, harekete duyarlı oksipito-temporal korteks bölgelerince işlenmiş ve dikkat yükü tarafından modüle edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Humans can detect and differentiate biological motion from non-biological motion stimuli effortlessly, even if the stimuli were shown as simplistic as a composition of moving dots (i.e. point-light displays [PLD]). Considering its survival and social significance, BM perception is assumed to occur automatically. Indeed, Thornton and Vuong (2004) showed that task-irrelevant BM in the periphery interfered with task performance at the fovea. However, the neural underpinnings of this bottom-up processing of BM lacks thorough examination in the field. Under selective attention, BM perception is supported by a network of regions including the occipito-temporal, parietal, and premotor cortices. A retinotopy mapping study on BM showed distinct maps for its processing under and away from selective attention (Saygın & Sereno, 2008). Based on these findings, we investigated how bottom-up perception of BM would be processed under attentional load when it was shown away from the focus of attention as a task-irrelevant stimulus. Participants (N=31) underwent an fMRI study in which they performed an attentionally demanding visual detection task at the fovea while intact or scrambled PLDs of BM were shown at the periphery. Our results showed the main effect of attentional load in fronto-parietal regions; as well as, the main effect of peripheral stimuli in occipito-temporal cortex. Both univariate and multivariate pattern analysis results support the attentional load modulation on BM. Lastly, ROI results on each core node of BM processing network expanded these findings by showing that the attentional load modulation on both intact and scrambled BM stimuli were the strongest in bilateral occipito-temporal regions as compared to parietal and premotor cortices. In conclusion, BM was processed within the motion sensitive regions in the occipito-temporal cortex when shown away from the selective attention, and was modulated by attentional load.