Kriyopirin ilişkili periyodik sendrom hastalarının periferik lökosit kültüründe inflamatuvar kaspazların ve antiinflamozom moleküllerin etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of inflammatory caspases and antiinfamazom molecules in the peripheral leukocyte culture of cryopyrin-associated periodic syndrome patients
  1. Tez No: 736101
  2. Yazar: HAZAL BARUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AFİG BERDELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kök Hücre Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kök Hücre Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Kriyopirin ile ilişkili periyodik sendrom (CAPS), sistemik, kutanöz, kas-iskelet sistemi ve merkezi sinir sistemi iltihabı ile karakterize, nadir görülen kalıtsal bir otoinflamatuvar hastalıktır. CAPS, kaspaz 1'i aktive eden ve önemli bir pro-inflamatuvar sitokin olan interlökin-β'nın (IL-1β) üretimini düzenleyen inflamatuvar kompleksin önemli bir bileşeni olan NLRP3 proteinini (kriyopirin) kodlayan NLRP3 genindeki baskın olan kalıtsal mutasyonlardan kaynaklanır. Yapılan bu çalışmada, hastalığın moleküler patogenezini incelemek amacıyla farklı mutasyonlara sahip 10 hastadan elde edilen periferik lökosit kültüründe in vitro ortamda NLRP3 inflamozom yolağının aktivasyonu ve bunun farmakolojik modülasyonunun araştırılması planlanmıştır. IL-1B uyarımı ve anti inflamazom molekülü inkübasyonu sonucu elde edilen kültür hücrelerinden mRNA izole edilerek ve cDNA sentezinde hazır kit kullanılarak cDNAeldesi yapılmıştır. cDNA dan CASP1, IL-1B ve NLRP3 genlerinin real time yöntemiyle gen ekspresyon değerleri elde edilmiştir. Hipotez edildiği gibi, IL-1B seviyesinin IL-1 antagonisti olan Canakinumab ile düşürüldüğü görülmüştür. Ancak enflamasyon modeli yaratılan hastalarda Canakinumab uygulandığı zaman CASP1 de görülen azalma düşünüldüğü kadar etkin derecede olmamıştır. En yüksek değişim NLRP3 mRNA'sında saptanmıştır. Aynı mutasyona sahip hastalarda sonuçlar arasında anlamlı bir benzerlik yakalanamamıştır. CAPS patogenezinden sorumlu olan 3 gen arasında hastalığın şiddeti ile ilişkili bir korelasyon saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
Cryopyrin-associated system syndrome, systemic, blessed CA, musculoskeletal and central nervous system transmittable, minimal autoinflammatory complement. CAPS may be from inherited mutations in the NLRP3 gene, which encodes the NLRP3 protein (cryopyrin) that activates caspase 1 and is part of the possible inflammatory linkage of an important pro-inflammatory cytokine interleukin-β (IL-1β). In this study, it is planned that consists of different programs consisting of a programmable pathological model. mRNA was obtained from the culture obtained from IL-1B reminder and antiflamasome cultivation and cDNA was made in the ready kit for cDNA synthesis. Gene expression levels of CASP1, IL-1B and NLRP3 genes were obtained from cDNA by real time method. As hypothesized, IL-1B has been shown to be reduced by IL-1 antagonist, Canakinumab. However, inflammation may be in the pattern created. As with the highest level of NLRP3 mRNA. A similar similarity could not be found between the results with the same mutation. Among those responsible for CAPS pathogenesis, 3 genes related to the demonstration were not found.