Türkiye'deki kamu iktisadi teşebbüslerinde stratejik kurumsal iletişim: Enerji sektörü
Strategic corporate communications in state-owned enterprises in Turkey: The energy sector
- Tez No: 736114
- Danışmanlar: PROF. DR. BESİME PINAR ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Son yıllarda dünyada ve Türkiye'de çevre konusunda duyarlılığın arttığı enerji sektöründe faaliyet gösteren kamu işletmeleri, dikkat çekmek, olumlu bir itibar yaratmak ve paydaşları arasında meşruiyet kazanmak için stratejik kararlar almak ve stratejik kurumsal iletişim yürütmek durumundadırlar. Bu tez Türkiye'de enerji sektöründe faaliyet gösteren kamu iktisadi teşebbüslerinin stratejik kurumsal iletişim çalışmalarına odaklanmaktadır. Bu bağlamda Türkiye'de dokuz kamu iktisadi teşebbüsü (KİT) araştırma kapsamına alınmıştır. Bu KİT'lerin kurumsal iletişim birimi yöneticileriyle derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde stratejik iletişim ve kurumsal iletişim konuları kavramsal olarak ele alınmıştır. İkinci bölümünde Türkiye'de ve dünyada kamu işletmeleri kavramı ve enerji sektörü konusu yer almıştır. Üçüncü bölümünde KİT'lerin kurumsal iletişim birimi yöneticileriyle gerçekleştirilen görüşmelerde elde edilen bulgular analiz edilmiştir. Sonuç ve öneriler bölümünde ise bulguların değerlendirilmesinden elde edilen sonuçlar ifade edilmiş ve öneriler sunulmuştur. Araştırma neticesinde Türkiye'de enerji sektöründe faaliyet gösteren KİT'lerde faaliyetler kısa vadeli olarak planlanmaktadır. Bundan dolayı kurumların iletişim planı anlamında taktik olduğu, operasyonel ve stratejik seviyelerde eksik kaldığı söylenebilir. KİT'lerin kurumsal iletişim birimleri stratejik bir iletişim yönetimi aracı olan kurumsal iletişim politikalarının ana unsurlarını kısmen yerine getirmektedir. İşletmeden işletmeye (B2B) faaliyet gösteren bu KİT'lerde iletişim bu çerçevede yürütülmektedir.
Özet (Çeviri)
State-owned enterprises operating in the energy sector, where environmental awareness has increased in the world and in Turkey in recent years, have to take strategic decisions and carry out strategic corporate communication in order to attract attention, create a positive reputation and gain legitimacy among their stakeholders. This thesis focuses on strategic corporate communication activities of state-owned enterprises operating in the energy sector in Turkey. In this context, nine state-owned enterprises (SOEs) in Turkey were included in the research. In-depth interviews were conducted with corporate communication unit managers of these SOEs. In the first part of the research, strategic communication and corporate communication issues are conceptually discussed. In the second part, the concept of public enterprises and the energy sector in Turkey and in the world took place. In the third part, the findings obtained from the interviews with the corporate communication unit managers of SOEs were analyzed. In the conclusion and recommendations section, the results obtained from the evaluation of the findings are expressed and suggestions are presented. As a result of the research, communication activities in SOEs operating in the energy sector in Turkey are planned in the short term. For this reason, it can be said that institutions are tactical in terms of communication plan, and they are incomplete at operational and strategic levels. Corporate communication units of SOEs partially fulfill the main elements of corporate communication policies, which is a strategic communication management tool. In these SOEs operating from business to business (B2B), communication is carried out within this framework.