Kök kanalı yıkama solüsyonu olarak resveratrolün e. faecalis biyofilmi üzerine antibiyofilm ve bakteriyel metabolik aktivite etkinliği
Antibiofilm and bacterial metabolic activity efficacy of resveratrol as root canal i̇rrigation solution on e. faecalis biofilm
- Tez No: 736176
- Danışmanlar: PROF. DR. BULEM ÜREYEN KAYA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Amaç: Resveratrolün olası bir ışığa duyarlılaştırıcı olarak kullanımını takiben E. Faecalis biyofilmi üzerinde antibiyofilm ve bakteriyel metabolik aktivite etkinliğinin değerlendirilmesi. Gereç ve Yötem: Çalışmada benzer anatomik özelliklere sahip 64 adet tek köklü, tek kanallı alt premolar insan dişi kullanıldı. Tüm örnekler, E. faecalis ATCC 29212 suşu ile 4 hafta boyunca inoküle edildi. Rastgele seçilen enfekte 2 diş taramalı elektron mikroskobu (SEM) altında biyofilm oluşumunu teyit etmek amacıyla incelendi. İki diş Brown-Bren boyama ile ışık mikroskobu altında dentin tübülleri içerisindeki biyofilm bakterileri kalitatif olarak değerlendirildi. Kalan 60 diş kök kanallarının yıkama işlemlerine göre rastgele 5 gruba (salin, %2,5 NaOCl, resveratrol, resveratrol + diyot lazer, diyot lazer) ayrıldı ve her grupta 2 diş sterilizasyon kontrolü olarak kullanıldı. Kök kanalı yüzeyinde bakteri miktarını ölçmek için yıkama işlemleri öncesi ve sonrasında bakteri örnekleri steril kağıt konlar ile toplandı. Tüm gruplarda işlem sonrası alınan bakteriyel numunelerden E. faecalis biyofilmlerinin metabolik aktiviteleri için dehidrogenaz enzim aktivitesi ve biyofilm polisakkarit seviyeleri ölçüldü. Her gruptan bir diş ise konfokal lazer taramalı mikroskop (KLTM) altında incelendi. Verilerin istatistiksel analizleri Kruskal-Wallis, Bonferroni (Dunn), Shapiro-Wilk, Varyans analizi (ANOVA) ve Tukey testleri yapıldı. Bulgular: Dört haftalık inkübasyon süresi sonunda kök kanallarında oluşan yoğun tek türlü biyofilm SEM ile görüntülendi. Işık mikroskobu ile E. faecalis bakterisinin dentin tübül penetrasyon derinliği en fazla 570,88 µm olarak ölçüldü. Kültür sonuçlarında test edilen yıkama işlemleri arasında bakteri sayısındaki azalma açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık belirlendi (P=0,000).
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the efficacy of antibiofilm and bacterial metabolic activity on E. faecalis biofilm following the use of resveratrol as a possible photosensitizer. Material and Methods: 64 single rooted, single canal lower premolar human teeth with similar anatomical features were used in the study. All samples were inoculated with E. faecalis ATCC 29212 strain for 4 weeks. 2 randomly selected infected teeth were examined under scanning electron microscopy (SEM) to confirm biofilm formation. Biofilm bacteria in dentinal tubules were evaluated qualitatively under light microscope with Brown-Bren staining of two teeth. The remaining 60 teeth were randomly divided into 5 groups (saline, 2.5% NaOCl, resveratrol, resveratrol + diode laser, diode laser) according to the irrigation procedures of the root canals, and 2 teeth in each group were used as sterilization controls. To measure the amount of bacteria on the root canal surface, bacteria samples were collected with sterile paper point before and after irrigation procedures. Dehydrogenase enzyme activity and biofilm polysaccharide levels were measured for the metabolic activities of E. faecalis biofilms from the bacterial samples taken after the treatment in all groups. One tooth from each group was examined under a confocal laser scanning microscope (KLTM). Statistical analyzes of the data were performed by Kruskal-Wallis, Bonferroni (Dunn), Shapiro-Wilk, Analysis of Variance (ANOVA) and Tukey tests. Results: At the end of the four-week incubation period, dense single-type biofilm formed in the root canals was visualized by SEM. Dentin tubule penetration depth of E. faecalis bacteria was measured as 570.88 µm at most with light microscope. A statistically significant difference was determined in terms of reduction in bacterial count between the irrigation procedures tested in the culture results (P=0.000).