İnfekte kök kanallarına ait anaerop mikrofloraların incelenmesi, sodyum hipoklorit ve klorheksidin glukonat solüsyonlarının in vivo antimikrobiyal etkinliklerinin değerlendirilmesi
Detection of anaerobic bacteria from infected root canals, evaluation of in vivo antimicrobial activities of sodium hypochlorite and chlorhexidine gluconate as endodontic irrigants
  1. Tez No: 115967
  2. Yazar: E. SILA MOĞOL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERGENE BUGET, PROF.DR. FEYZİ BATUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
100 8. ÖZET Bu çalışmanın amaçlan, asemptomatik KAP'li dişlerin kök kanal mikrofloralarının içerdiği zorunlu anaerop bakterileri ortaya koymak ve %5.25 konsantrasyonundaki sodyum hipoklorit ile %0.2 konsantrasyonunda!» klorheksidin glukonat kök kanalı yıkama solüsyonlarının bu olgulardaki zorunlu anaerop flora üzerine antimikrobiyal etkinliğini in vivo olarak değerlendirmektir. Kanallardan kemomekanik temizleme öncesinde ve sonrasında olmak üzere, aynı seansta iki defa mikrobiyolojik örnek alınmıştır. Kağıt konların kanaldan çıkarılmalarından hemen sonra, alınan materyal üç adet Schaedler agar içeren petriye inoküle edilmiştir. Petriler hemen anaerop ortama kapatılarak, 37°C'de 7-10 gün bekletilmişlerdir. İlk örnekler, asemptomatik KAP'li dişlerin kök kanal mikrofloralarının zorunlu anaerop bileşenlerini ortaya koymaktadır. İkinci örnekler ise, mekanik temizleme sırasında kullanılan yıkama solüsyonlarının antimikrobiyal etkinliklerinin kıyaslanmasını sağlamaktadır. Çalışmaya alman 46 diş, kullanılacak yıkama solüsyonuna göre dört gruba ayırılmıştır. Dİ grubundaki 15 olguda kök kanalları mekanik temizleme sırasında %5.25 konsantrasyonundaki sodyum hipoklorit ile, D2 grubundaki 15 olguda ise %0.2 konsantrasyonundaki klorheksidin glukonat ile yıkanmıştır. Kİ grubundaki sekiz olguda mekanik temizleme esnasında kök kanalları hiç yıkanmamıştır. K2 grubundaki sekiz olguda ise mekanik temizleme ile birlikte serum fizyolojik yıkama solüsyonu kullanılmıştır. Çalışmaya alınan 48 kök kanalının 46 tanesinden zorunlu anaerop bakteriler izole edilmiştir. Kök kanallarında bulunan zorunlu anaerop bakteri çeşidi en az iki en çok yedi farklı türde olmuştur.101 Tüm olgulardan toplam 193 suş ve 27 tür bakteri izole edilmiştir. Cins düzeyinde en sık izole edilenler çoktan aza doğru sırasıyla; Prevotella, Peptostreptococcus, Fusobacterium, Eubacterium, Veillonella, Porphyromonas, Actinomyces, Lactobacillus, Propionibacterium olmuştur. 27 tür içinde dişlerden en sık olarak; P '.intermedia (%54.3), F.nucleatum (%41.3), P.oralis (%36.9), E.lentum (%34.7), Veillonella spp. (%30.4), P. micros (%26) izole edilmiştir. Kemomekanik temizleme öncesinde ve sonrasında izole edilen suş sayılarındaki fark göz önüne alınarak, gruplar arasında yapılan çoklu karşılaştırmalarda; Dİ ile Kİ grupları arasında ve D2 ile Kİ grupları arasında anlamlı fark bulunmuştur. Başarılı bir endodontik tedavi kanal içindeki bakterilerin tamamen elemine edilmelerine bağlıdır. Buna göre; uygulanan kemomekanik temizliğin etkinliği, işlem sonunda olgulardan hiç zorunlu anaerop bakteri izole edilmemiş olması kriterine göre de değerlendirilmiştir. Sodyum hipoklorit ve klorheksidin glukonat ile yıkama yapılan kök kanallarında en yüksek oranda(%86.6) bakteriyel eleminasyon sağlanmıştır. Bu iki grupta serum fizyolojik grubu ve hiç yıkama yapılmayan gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede üstün antibakteriyel etkinlik sağlanmıştır. Bu çalışma, asemptomatik kronik apikal periodontitis olgularında, P. intermedia, F.nucleatum, P.oralis, E.lentum, Veillonella sp. ve P. micros' un kök kanallarında en sık bulunan türler olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, %5.25 konsantrasyonundaki sodyum hipoklorit ile %0.2 konsantrasyonundaki klorheksidin glukonat solüsyonlarının, infekte pulpalı kök kanallarının endodontik tedavisinde kök kanalı yıkama solüsyonu olarak kullanıldıklarında, eşit düzeyde antimikrobiyal etkinlik gösterdikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
102 9. SUMMARY The aims of this study were to investigate the anerobic microflora of the teeth with asymptomatic chronic apical periodontitis and compare the in vivo antimicrobial efficacy of 5.25% sodium hypochlorite and 0.2% chlorhexidine gluconate within the root canal. Microbiologic samples were obtained from the root canals for two times in the same appointment; before and after the chemomechanical preperation. The infectious material on the paper point was spread over three Schaedler agar plates right after taking the paper point out of the canal. The plates were immediately placed in an anaerobic jar and incubated anaerobically at 37°C for 7-10 days. The initial samples were representing the anaerobic part of the root canal microflora. Second samples were used to compare the antimicrobial efficiency of the irrigation solutions. The 46 teeth were divided into four groups according to root canal irrigation solution used. During the chemomechanical preperation of 15 teeth in the Dl group, root canals were irrigated with 5.25% sodium hypochlorite solution. The 15 root canal in the D2 group were irrigated with 0.2% chlorhexidine gluconate solution. Kl and K2 groups were including eight teeth, Kl was the group that no irrigation applied during instrumentation and saline was used in K2 group for irrigation. Anaerobic bacteria were found in 46 of 48 specimens from the root canals. The number of anaerobic species in the root canals ranged between two and seven. A total of 193 strains and 27 species were isolated from 46 cases. Prevotella group was the most frequently isolated group, followed by Peptostreptococcus, Fusobacterium, Eubacterium, Veillonella, Porphyromonas, Actinomyces, Lactobacillus and Propionibacterium. Among the 27 species isolated from the root canals;103 P '.intermedia, F.nucleatum, P.oralis, E.lentum, Veillonella sp. and P.micros were prevalent (54.3, 41.3, 36.9, 34.7, 30.4 and 26 percent, respectively). When the groups were evaluated according to the reduction in root canal flora after chemomechanical preperation, statistically significant difference were found between Dl and Kl, and also D2 and Kl. As a succesful endodontic treatment should based on total elimination of intracanal microorganisms, the groups were then compared according to complete elimination of cultivable anaerobic microorganisms. Teeth treated with sodium hypochlorite and chlorhexidine gluconate showed the greatest percentage of bacterial elimination (86.6%) within the root canals. This bacterial elimination was significant compared to use of saline and mechanical instrumentation alone. The results of this study indicate that, the P. intermedia, F.nucleatum, P.oralis, E.lentum, Veillonella sp. and P.micros species are prevalent in the root canals of asymptomatic chronic periapical periodontitis cases. It is also concluded that, sodium hypochlorite in an 5.25 percent solution and chlorhexidine gluconate in an 0.2 percent solution has the same antimicrobial efficiency when they are used as an irrigant in the endodontic treatment of teeth with infected pulps.