Uzaktan ve yüz yüze eğitim sürecinde verilen derslerin ölçme değerlendirme boyutunda karşılaştırılması
Comparison of the courses taught in the distance and face-to-face education process in measurement and evaluation dimensions
  1. Tez No: 736175
  2. Yazar: SÜMEYRA OĞUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN KAPIDERE, DOÇ. DR. SÜMEYRA AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı; lisans öğrencilerinin yüz yüze ve Covid-19 dönemi uzaktan eğitim sürecindeki akademik başarıları arasındaki farkı saptayarak; bu farklılığa ilişkin nedenler hakkında öğrencilerin ve bu uygulamada görev alan öğretim üyelerinin görüşlerini almak ve çözüm önerilerini belirlemektir. Çalışmada karma araştırma tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda 2019-2020 ve 2020-2021 eğitim öğretim yıllarında gerçekleştirilen, eğitim fakültesinde öğrenim gören, Eğitime Giriş dersini alan öğrencilerin başarıları arasındaki fark incelenmiştir. Araştırmanın nitel boyutunda ise aynı dönemde İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde eğitim gören öğrenciler ve Eğitime Giriş dersi veren, eğitim-öğretim faaliyetlerine aktif olarak katılan öğretim üyeleri ile görüşmeler yapılmıştır. Çalışmada veri toplama tekniği olarak görüşme formu uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre; Covid-19 sonrası uzaktan eğitimde yüz yüze eğitime oranla başarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Bununla ilgili olarak katılımcılar; kopya çekme, çeşitli kaynaklardan ve arkadaşlarından yardım alma gibi davranışların uzaktan eğitimde başarının artmasında etkili olduğu şeklinde görüş bildirmişlerdir. Ölçme değerlendirme sürecine ilişkin en sık karşılaşılan sorunların; sistemsel aksaklıklar, öğrenci kontrolünün güçlüğü ve kopya olduğu belirtilmiştir. Karşılaşılan sorunlara ilişkin en sık verilen çözüm önerisi ise;“öğrencileri üst düzey düşünme becerilerini ölçecek, ezber gerektirmeyen sınavlar yapmak”olmuştur. Alternatif ölçme değerlendirme uygulamalarının çözüm önerisi olarak sunulmasına karşın öğretim üyelerinin hepsinin çoktan seçmeli test uyguladıkları görülmüştür. Bu tercihin nedeni olarak ifade edilen görüşler; öğrenci sayısının fazla olması, tekniğin kullanışlılığı, geçerlik ve güvenirliğinin yüksek olması ve tekniğin sunduğu objektif değerlendirme imkânıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to measure the difference between the academic achievements of undergraduate students in face-to-face and distance education process in the Covid-19 period and to get the opinions of the students and faculty members involved in this practice about the reasons for this difference and to identify solutions for determined problems. Mixed research technique was used in the study. In the quantitative aspect of the research, the difference between the student achievements of the Introduction to Education course, which was held in 2019-2020 and 2020-2021 academic period, was examined. In the qualitative aspect of the research, interviews were held with students studying and lecturers who gave Introduction to Education courses and actively participated in education activities at the Faculty of Education in İnönü University in the same period. In the study, an interview form was used with the lecturers as a data collection technique. According to the findings, it has been observed that the success rate in distance education in the Covi-19 period is higher than in face-to-face education. Regarding this, the participants stated that behaviors such as cheating, getting help from various sources and friends are effective in increasing success in distance education. It has been stated that the most common problems related to the measurement and evaluation process are the system failures, difficulty of student control and cheating. The most suggested solution for the problems encountered was to take exams that do not require memorization and measure students' high-level thinking skills. Although alternative assessment and evaluation applications were presented as one of the solution proposals, it was observed that all of the faculty members prefer multiple-choice test technique. Opinions expressed as the reasons for this choice were the large number of students, the usefulness, high validity and reliability of the technique and the opportunity of objective evaluation offered by the technique.